Rozšírenosť alergií v posledných rokoch prudko vzrástla. Chemikálie v kozmetike či prímesi v kovoch spôsobujú nemalé problémy. Trápi aj vaše dieťa nejaká alergia? Je ňou práve tá na kovy? Ak áno, čítajte, ako proti nej bojovať.
-- PR článok --

Nikel náš každodenný
Zapálené a červené ušká či telo posiate pupienkami. To sú najčastejšie príznaky neznášanlivosti šperkov u malých i väčších princezien. A čo môže tieto problémy spôsobovať? Vo väčšine prípadov je to starý známy nikel. Tento kov je najviac využívanou prímesou v šperkárskom priemysle. A nielen pri výrobe lacnej bižutérie. Nájdete ho aj v drahších šperkoch (najmä strieborných, no niekedy i zlatých), do ktorých sa pridáva kvôli predĺženiu ich životnosti. V kombinácii s potom či mydlom sa nikel dokáže stať skutočným nepriateľom.
Nielen náušnice môžu byť problémom
Aj keď sa môže zdať, že nepriateľ útočí hlavne pri nosení
strieborných náušníc, náramkov či inej bižutérie, opak je pravdou. Malé množstvo tohto kovu sa niekedy nachádza aj v rôznych kovových častiach odevu. Nájdete ho napríklad v zipsoch, gombíkoch či iných zapínaniach. Alergická reakcia sa teda môže objaviť nielen v prípade malých parádnic, ale na pozore sa musia mať aj chlapci. Aj keď, samozrejme, v menšej miere.
Bojujte efektívne
A ako proti takejto alergii úspešne bojovať? Tu je pár našich tipov:
- Vyhýbajte sa nekvalitným šperkom
Ak chcete svoju nedávno narodenú dcérku ozdobiť náušničkami alebo kúpiť pamätný šperk staršiemu dieťaťu, vsaďte na kvalitu. Áno, počiatočné náklady môžu byť vyššie. Kvalitný klenot bez prímesí však nespôsobuje problémy a bude slúžiť dlhé roky. Na trhu je široký sortiment detských šperkov, takže si určite vyberiete.
- Zabráňte kontaktu kože s alergénom
Túži vaša princezná aj napriek všetkým problémom po prstienkoch či náramkoch? Vy si však veľkú investíciu dovoliť nemôžete? Nevadí. Je tu aj ďalšia možnosť. Zvoľte napríklad lacnejšie
strieborné prstene, ktoré necháte potiahnuť vrstvou ródia. To zabráni prípadnej reakcii. A ak vás trápia kovové časti šiat, natrite ich poriadnu vrstvou bezfarebného laku.
Doprajete svojim
zlatým prsteňom či iným šperkom pravidelné čistenie? Venujte rovnakú pozornosť aj šperkom vašich detí. Usadená špina a baktérie alergiu ešte viac podporujú. Ozdôbky teda opláchnite v mydlovej vode alebo utrite handričkou napustenou špeciálnym roztokom. Vždy však myslite na pokožku vašich detí a vyberajte tie najšetrnejšie výrobky bez zbytočnej parfumácie.
Alergia na kovy dokáže potrápiť nejedno dieťa. Ak je však včas odhalená a nie príliš silná, dá sa proti nej jednoducho bojovať. Ak však aj napriek všetkým pokusom neustupuje, neváhajte navštíviť lekára.