Energetické tyčinky a nápoje


zdravie




Malekov deň začína pred brieždením a končí neskoro po polnoci. Cez deň má často pocit, že mu v rozhodujúcich chvíľach chýba potrebná energia, tak si pomáha energetickými tyčinkami a nápojmi. Aj keď je po celom dni unavený, v poslednom čase má problémy zo zaspávaním. Tak ako všetky veci v živote, aj "doplňovače energie" majú svoje kladné aj záporné stránky a oplatí sa venovať im samostatný článok.
napojEnergetické nápoje a tyčinky prichádzajú s veľkými prísľubmi. Viac energie, väčšia schopnosť sústrediť sa, viac výživných látok či dokonca zlepšenie atletických výkonov. Za žiarivým obalom sa však často skrýva len veľká dávka cukrov a kofeínu.

Oplatí sa vôbec tieto produkty konzumovať? Ako vo všetkom aj tu treba poznať správnu mieru. Na občasnom energetickom nápoji nie je nič zlé a energetická tyčinka miesto raňajok je lepšia ako žiadne raňajky. Ale ľudia ako náš Malek, ktorí si doprajú niekedy aj tri či štyri energetické nápoje denne, to už naozaj preháňajú. A na dôvažok si budujú toleranciu voči podobným formám dopingu.

Vysoké životné tempo súčasnosti so sebou prináša aj pocit únavy a opotrebovanosti. Niet sa prečo diviť, že trh je zaplavený rôznymi potravinovými doplnkami, ktoré sľubujú bezprácne a okamžité doplnenie stratenej energie „za pochodu.“

Niekedy je takéto dopĺňanie energie na mieste – pre ľudí, ktorí nemajú čas na obyčajné raňajky, alebo atlétov, ktorí potrebujú doplniť energiu tesne pred tréningom. Kvalitnú a pravidelnú stravu však žiadny energetický doplnok v plnej miere nenahradí, hoci často obsahuje viac cukru ako bežné sladkosti alebo vrecúško čipsov. Niektoré z doplnkov sa už môžu pochváliť aj určitou mierou minerálov a vitamínov.

Energetické nápoje a potravinové doplnky obsahujú veľké množstvo kalórií, čo je v poriadku, pokiaľ ide o konzumenta - výkonnostného športoveca, ale pre bežného školáka je takýto príval energie len zbytočným prírastkom na váhe a nebezpečným prostredím pre vznik zubného kazu.

Energetické nápoje obsahujú veľa kofeínu. O tejto látke je už roky známe, že je legálnou drogou ale k jej nepriaznivým vedľajším účinkom patrí triaška, podráždený žalúdok, bolesti hlavy a nespavosť. Všetky uvedené neduhy sú skôr utlmujúcimi ako povzbudzujúcimi faktormi. V kombinácii s určitými druhmi liekov či alkoholom môžu byť energetické nápoje dokonca životu nebezpečné.

Niektoré posilňovače môžu obsahovať tajomné prísady akými sú napríklad guarana (zdroj kofeínu), taurín (aminokyselina, ktorej cieľom je znásobiť účinky kofeínu), ženšen alebo rôzne bylinné extrakty, ktoré neprešli schválením Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu.

Energetické posilňovače nie sú lacná záležitosť a v cene bežne dostupného „značkového“ nápoja sa už dnes určite dá nájsť aj jedna porcia plnohodnotného hlavného jedla. Na doplnenie tekutín dodnes nikto lepší recept ako je pohár čistej vody nevynašiel.

Najlepším spôsobom ako poskytnúť telu energetickú náhradu prirodzenou cestou je aj naďalej správna životospráva, pravidelná strava a dostatok spánku.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.