Čo baví batoľatá


výchova
Batoľatá sú neposedné stvorenia. Neobsedia ani v materinskom náručí a zo všetkého najviac milujú slobodu. Ich životaschopnosť a neposednosť nezriedka položí "na lopatky" nejedného dospelého, hoci oni robia len to, čo im je prirodzene vlastné. Podľa odborníkov by deti v batolivom veku mali stráviť približne 30 minút cieleným cvičením (s rodičom) a asi hodinu voľnou hrou.
dieta s babikou_tsprbsc_59Obdobie od prvého do konca tretieho roku života dieťaťa nazývame "prvým detstvom". Od dojčenského obdobia sa odlišuje tým, že sa v ňom dieťa pozvoľna osamostatňuje. Ako rodič máte prirodzene denný režim svojho drobca pod úplnou kontrolou. Presne viete, koľko Vaše dieťa vydrží sedieť v kočíku, sedačke auta, či na vysokej stoličke. Príliš veľa pasivity žiadnemu dieťaťu neprospeje. Preto Vám dnes ponúkame niekoľko ukážkových aktivít pre malých šarvancov.

Mladší batolivý vek (12-24 mesiacov)

Spoločná činnosť

- Počúvanie hudby a pohyb do rytmu.
- Nácvik stúpania po schodoch s pomocou aj s pridržanÍm o zábradlie.
Voľná hra

- Hračky na princípe „stláčania a ťahania“.
- Napodobovanie dospelých pri práci.
- Imaginárna hra s kockami a skladačkami.
- Maľovanie a kreslenie.


Starší batolivý vek (24-36 mesiacov)

Spoločná činnosť

- Riekanky, hádanky, vyčítanky.
- Hra s loptou.
- Imitácia chôdze zvierat.
Voľná hra

- Hra na detskom ihrisku pod dohľadom.
- Hra s hračkami a stavebnicami.
- Maľovanie a kreslenie.


Ak Vaše dieťa trávi väčšinu času v škôlke, je dobré poznať denný režim zariadenia - koľko času deti trávia aktivitami vonku, koľko času sledovaním televízie a koľko hrou, či už s učiteľkou alebo medzi sebou.

Bezpečnosť nadovšetko

Ešte skôr ako doma privítate nového člena rodiny, mali by ste svoju domácnosť zabezpečiť, aby tu batoľaťu nehrozilo zbytočné riziko nehody či vážneho zranenia. Pozrite sa na domácnosť očami malého dieťaťa. Pokojne sa pritom môžete spustiť na kolená, aby ste lepšie videli všetky ostré okraje nábytku, nezakryté elektrické zásuvky, zbytočne dlhé predlžovačky, či nestabilne položenú elektroniku, ktorú na seba môže dieťa v zlomku sekundy stiahnuť.

Kuchynské zákutia

Kuchyňa je pre malé deti najrizikovejším miestom domácnosti, obzvlášť vo chvíli, keď sa v nej varí. Ak chcete predísť úrazu, mali by ste podľa možnosti ukladať všetky hrnce a panvice tak, aby na ne dieťa nedosiahlo.

Najdokonalejšou prevenciou pred úrazmi alebo popálením je posadenie dieťaťa do vysokej stoličky či ohrádky.

Obrusy na kuchynský stôl je lepšie upevniť, aby ich dieťa na seba nestiahlo aj s obsahom. Zásuvky a dvierka na kuchynskej linke je potrebné zabezpečiť detskou poistkou. To zabráni tomu, aby sa dieťa dostalo k ostrým nožom a vidličkám.

Akékoľvek rozbité sklo, rozliatu tekutinu či potraviny je treba dôkladne upratať. V opačnom prípade by sa mohlo dieťa poraniť, alebo si ublížiť.

Zvýšená opatrnosť platí i pri elektrických spotrebičoch. Všetkých domácich pomocníkov s prípojnou elektrickou šnúrou treba ukladať doprostred stola či linky. V prípade, že ich nepoužívate, odpojte ich zo zásuvky a uložte mimo dosahu malých prieskumníkov.

V kuchyni by mal byť vždy po ruke hasiaci prístroj a pri telefóne pre každý prípad čísla všetkých tiesňových volaní.

dieta v zavojiOsídla obývačky

Do vyšších poličiek schovajte všetky sklenené vázy, taniere a sošky, ktoré by mohli skončiť v rukách či ústach malých zvedavcov.

Všímajte si viac ako obyčajne koberec, na ktorom môžu zostať drobné koráliky, ihly, sponky, špendlíky a podobné drobnosti. Stolík s príliš ostrými hranami môžete pred dieťaťom zabezpečiť gumovými okrajmi.

Poličky na knihy by mali byť zaistené skrutkami so zakotvením, aby sa nedali preklopiť.

Elektrické zásuvky, ktoré práve nepoužívate, by mali byť zalepené detskou poistkou. To isté platí o kozuboch, elektrických ohrievačoch či pieckach na drevo, ktoré sú pre dieťa obrovským nebezpečenstvom.

Klzisko v kúpeľni

Kúpeľňa je pre dieťa nielen miestom bezstarostnej zábavy vo vani, ale aj miestom, kde sa nachádzajú lákavé farebné pokušenia v podobe najrôznejších šampónov, mydiel a kozmetiky.

Keď sa dieťa zdržiava v kúpeľni, mali by ste dávať pozor predovšetkým na pošmyknutie.

Ak v kúpeľni máte lekárničku, mala by byť položená na najvyššej poličke. Rovnako to platí pre šampóny a kozmetiku, ktorá svojou farebnosťou priťahuje všetkých malých zvedavcov.

Pozor tiež na fén, ten do detských rúk nepatrí. A skôr než položíte dieťa do pripraveného kúpeľa, presvedčte sa, že je voda primerane teplá. Najvhodnejším miestom skúšky vody je vnútorná strana zápästia.

spracoval: M. P.