Otehotnenie, spontánny potrat ... ako ďalej?


zdravie




V poslednom období vo svete rovnako ako u nás pribúdajú prípady nemožnosti naplnenia toho najprirodzenejšieho ženského sna: odchádzať z pôrodnice s batôžkom šťastia a naplnenej lásky v náručí.
Ruky na bruskuNikto sa zatiaľ neodvážil jednoznačne pomenovať príčinu tohto vzrastajúceho trendu. Možno je to v skutočnosti niekoľko príčin, ktoré svojou spoločnou súčinnosťou neumožňujú niektorým párom dočkať sa svojho potomstva tou najprirodzenejšou cestou úprimnej lásky.

Príčiny, ktoré sa v súčasnosti spájajú s nemožnosťou otehotnieť, či so spontánnym potratom sú najmä tieto: Tých príčin by sa určite dalo nájsť viac, tieto uvedené sa s problémom predčasného spontánneho prerušenia tehotenstva spájajú asi najčastejšie. Zároveň sú to aj príčiny, ktorých vplyv na náš organizmus nedokážeme príliš kontrolovať. V práci sedíme celé hodiny pred monitorom počítača a neustále sa stresujeme myšlienkami na to, čo všetko už zase nestihneme. Mobil sa stal naším sprievodcom na každom kroku pre prípad, že by sa stalo niečo dôležité, či vážne v rodine, v práci a pod. Cez deň sa neraz musíme uspokojiť rýchlym zhltnutím nejakej majonézovej bagety, či inej „špeciality“ rýchleho občerstvenia, s prípravou kvalitnej večere sa neraz nemáme silu zamestnávať. Hoci možno práve strava je jeden z faktorov, na ktoré máme najväčší dosah.

Šťastie nastávajúcej mamičky sa neraz bez akéhokoľvek varovania môže zmeniť v ten najväčší ženský a rodičovský žiaľ. Spontánny potrat v podstate znamená len jedno jediné – vyvíjajúci sa plod mal nejaké vážne poškodenie a nebol životaschopný. Hoci väčšina týchto samovoľných potratov prebehne v prvých mesiacoch tehotenstva, ženy sa s takouto udalosťou zmierujú len veľmi ťažko. Potrebujú veľa podpory od svojich partnerov i od ostatných blízkych. A od lekárov čo najpresnejšiu informáciu o tom, prečo sa to stalo. Či tomu mohli nejakým spôsobom predísť (hoci vo väčšine prípadov naozaj nemohli) a čoho sa prípadne vyvarovať v budúcnosti.

Zmiereniu sa so spontánnym potratom pomáha najmä čas a ubezpečenia, že napriek takejto nepríjemnej skúsenosti môžu mať ženy v budúcnosti bezproblémové tehotenstvo a ešte niekoľko zdravých detí.

autor: Janka Humlová



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.