Tehotenská toxikóza


tehotenstvo a pôrod




Zvracanie, bolesti hlavy, opuchy, kŕče, strata alebo nárast hmotnosti - to všetko môžu byť príznaky tehotenstva. Ak sa však tieto príznaky vyskytujú vo zvýšenej miere a intenzite, môže ísť o tehotenskú toxikózu, ktorou sa označuje celý rad porúch, ktoré tehotenstvo spôsobuje.

bolesti hlavy_tsp78629800Príčiny vzniku

Ľudovo sa tehotenskej toxikóze hovorí aj tehotenská otrava. V minulosti sa predpokladalo, že chorobu spôsobujú rozpadové produkty látkovej výmeny plodu, ktoré prechádzjú z maternice do matkinho tela a pôsobia naň toxicky (jedovato). Táto teória sa nepotvrdila, avšak presné príčiny toxikózy nie sú známe dodnes.

Veľký vplyv na vznik podobných chorôb majú aj negatívne duševné vplyvy, pôsobiace na psychiku tehotnej ženy. Spolupôsobiť môžu i poruchy žliaz s vnútornou sekréciou. Najnovšie lekárske výskumy dokazujú, že niektoré ženy trpiace tehotenskou toxikózou neboli úplne zdravé ani v období pred otehotnením a ich choroba sa počas tehotenstva výrazne zhoršila.

Liečba

Takmer vždy je nutný pokoj na lôžku, niekedy i pobyt v nemocnici. Lekári sa pokúšajú infúziami a liekmi odvrátiť prípadné krízové stavy, ktoré by mohli ohroziť život či tehotenstvo ženy. Podľa štádia tehotenstva rozlišujeme rannú a neskorú toxikózu. Pri neskorej toxikóze je nutné niekedy vyvolať predčasný pôrod alebo urobiť pôrod cisárskym rezom. Na priebeh choroby má priaznivý vlyv aj radostné očakávanie dieťatka, vnútorný pokoj a trpezlivosť tehotnej ženy.

Kedy navštíviť lekára

Tehotenská toxikóza môže vzniknúť úplne náhle. Tehotná žena by mala navštíviť lekára čo najskôr v prípadoch, keď často a úporne zvracia, pozoruje opuchy dolných a horných končatín a tváre, takisto pri veľkých bolestiach hlavy, či poruchách zraku, zmätenosti a prípadných stratách vedomia. Je to v záujme ženy i očakávaného dieťaťa. V prípade týchto príznakov lekár zmeria pacientke tlak a vyšetrí moč, prípadne pošle pacientku do nemocnice, kde bude pod dohľadom odborných lekárov.

Priebeh choroby

Pretože pri tehotenskej toxikóze neexistuje jednotný obraz choroby, nemusí byť ani jej priebeh vždy celkom rovnaký. Spektrum týchto chorôb kolíše od foriem úplne nevinných až po formy ohrozujúce život.

U gynekologaNadmerné tehotenské zvracanie - k nadmernému tehotenskému zvracaniu dochádza zväčša v rannom tehotenstve. Budúca mamička musí päť až tesaťkrát zvracať. V medziobdobí ju trápi pálčivý smäd, suchý jazyk, bolesti žalúdka, páchnuci dych. Rýchlo stráca na hmotnosti.

Zvýšené silenie - je nepríjemnou formou rannej toxikózy. Začína sa väčšinou v druhom mesiaci tehotenstva a môže byť také silné, že sa žene v ústach hromadí veľké množstvo slín a ona pociťuje často aj nutkanie na zvracanie, ale nezvracia.

EPH gestóza - začína sa väčšinou až po dvadsiatom týždni tehotenstva. Jej príznakmi sú opuchy (edém) na členkoch, prstoch a tvári. Tehotná rýchlo naberá na hmotnosti a v jej moči sa nachádza veľké množstvo bielkovín (proteinúria). Často trpí bolesťami hlavy a poruchami zraku. Krvný tlak nebezpečne stúpa (hypertómia), čo môže spôsobiť aj poškodenie placenty.

Eklampsia - je choroba, pri ktorej dochádza k náhle vznikajúcim kŕčom a stratám vedomia. Predzvesťou záchvatu sú často silné bolesti hlavy a zvýšený krvný tlak. K eklampsii dochádza väčšinou tesne pred pôrodom.

Nebezpečenstvá tehotenskej toxikózy

Bez liečby hrozia veľmi ťažké poruchy látkovej výmeny, celkové telesné chátranie, delírium až smrť. Pri akejkoľvek toxikóze je tehotenstvo takmer vždy rizikové a lekár ho musí starostlivo kontrolovať.

spracovala: Bibiána Želisková



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.