Deti a určovanie času


školáci




Kým boli deti malé, hral zmätok v čase do karát rodičom. Stačilo s mackom Uškom zanôtiť „Rýchlo do postieľok...“ a nikto neprotestoval. S vekom však pribúda všetečných detských otázok a keď po desiatykrát dostanete otázku - „Už tam budeme?“, je čas uviesť veci na pravú mieru.
deti a urcovanie casuOrientáciu v čase si dieťa dokáže postupne osvojiť už v ranom detstve. Približne v 4. - 5. roku života už deti dokážu myslieť konkrétne, no do abstraktného uvažovania o čase ešte nedorástli. Pomocou hry s kalendárom však môžete dieťaťu pomôcť vytvoriť si jasnejšiu predstavu o minulosti, prítomnosti a budúcnosti tým, že si každý večer spoločne odškrtnete jedno políčko v kalendári.

Takto už ročný predškolák prakticky objaví, že rodičia cez týždeň chodia do práce a cez víkend sú doma. Využite príležitosť a naučte dieťa, že aj ono má denný rozvrh (v stredu príde babička, v sobotu pôjdete do zoologickej...).

Ak sa váš drobec teší na nejakú udalosť vo výhľade niekoľkých týždňov, vyrobte spoločne interaktívny kalendár (trhací alebo tvorivý), ktorý dieťaťu pomôže čakanie skrátiť a zároveň si ustáliť predstavu o plynutí času. A nemusí to byť len pred Vianocami.

To, že dieťa ešte nepozná čísla, vôbec nemusí byť na prekážku predstave o tom, ako dlho niečo trvá: Dbajte na to, aby sa "nácvik" odohrával v uvoľnenej ústretovej atmosfére. Zbytočne netlačte na pílu. Nezabúdajte, že vaším cieľom je niečo dieťa naučiť, preto vždy najprv pochváľte úspech a až potom poukážte na nedostatky.

spracoval: M. P.