Tri druhy detskej inteligencie


výchova




Ľudský mozog sa najlepšie učí vtedy, keď má správnu informáciu v správnom čase. Istá zahraničná lekárska univerzita zorganizovala program, ktorý odhalil, že najmenšie deti si jednotlivé schopnosti a zručnosti najlepšie osvoja počas takzvaného „okna príležitosti“. V dnešnom článku sa dozvieme, kedy sa toto okno otvára a ako ho čo najefektívnejšie využiť.

Mama pri dietatku_tsp86509932Citová inteligencia

(Od narodenia do 18 mesiaca života)

Citová inteligencia zahrňuje porozumenie druhým a určuje zhruba 80 % budúcej profesnej úspešnosti jednotlivca. Pocity ako empatia, šťastie, optimistický životný prístup či naopak smútok a skepticizmus sa formujú ešte v čase dospievania. Základy citovej inteligencie sú položené v ranom detstve. Dieťaťu môžete pomôcť vybudovať si zdravú citovú inteligenciu nasledujúcimi spôsobmi:

Osvojenie reči

(od narodenia do 10. roku života)

Deti sa rodia so schopnosťou osvojiť si ľubovoľný jazyk vo svojom bezprostrednom okolí. Čím viac je dieťa vystavené rečovému prejavu, tým rýchlejšie si ho osvojuje. Deti vnímajú gramatiku a syntax iným spôsobom ako dospelí študenti cudzieho jazyka. Dieťaťu môžete v osvojovaní materinskej reči pomôcť nasledujúcimi spôsobmi:

Logické a matematické myslenie

(1 - 5 rokov veku)

Zručnosti potrebné k riešeniu logických problémov sú naviazané na zrak, sluch a hmat. Je pozoruhodné, že podľa spomínaného prieskumu schopnosť počítať môže byť pozitívne ovplyvnená hudobným talentom a ďalšie rozvíjanie týchto zručností sa môže prejaviť v dobrej priestorovej orientácii dieťaťa. Takže ak je Vaše dieťa obdarované niektorou z uvedených zručností, môžete ich podporiť nasledujúcimi spôsobmi:

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.