Detský zrak


zdravie
Len máločo na svete sa vyrovná pohľadu detských očí. Keď sa pri najbližšej príležitosti zahľadíte do očí svojho dieťaťa, nezabudnite, že aj jeho oči potrebujú starostlivosť a opateru. Včasná diagnostika a liečba ťažkostí so zrakom je pre budúcu kvalitu života Vášho dieťaťa nenahraditeľná.
okoPri prvej kontrole u lekára špecialistu nemusí dieťa vedieť hovoriť. Lekár pri diagnostike detského zraku využíva postupy, ktoré nevyžadujú priamu reakciu od pacienta. Oftalmológ je odborník, ktorý sa špecializuje na vyšetrenie, diagnostiku a liečbu vývinových nedostatkov a ochorení očí, ktoré môžu vyžadovať chirurgický zákrok. Naproti tomu optometrista je kvalifikovaný špecialista, ktorého pracovnou náplňou je korigovať vizuálne nedostatky zraku meraním refrakcie a predpisovaním vhodných okuliarov a (alebo) kontaktných šošoviek.

Kedy by dieťa malo absolvovať prvú kontrolu zraku

Príznaky začínajúcich problémov so zrakom v detstve:

K problémom zraku v školskom veku patria:

Zrak novorodenca

Zmerať objektívne kvalitu zraku novorodenca nie je jednoduché, ale môžeme povedať, že do 6. mesiaca života vidí dieťa rozmazane. Neskôr sa jeho zrak rýchlo zlepšuje a novorodenci si osvoja takzvané „stereoskopické videnie“ t.j. dokážu skombinovať obrazy videné každým okom do jedného obrazu a hĺbkové videnie, kedy sa dieťa začne pozerať priamo do tváre svojho opatrovníka.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.