Reďkovka na jar


výživa




Chlebík s reďkovkou je maškrtou najmä teraz na jar. Reďkovka červená, biela, bielo-červená, čierna - reďkovkový čas je tu. Stoly na trhoviskách, či regály v supermarketoch sú plné reďkoviek, ktoré nie vždy vyzerajú čerstvo a zdravo.
redkovkaJana poslala manžela na nákup so zoznamom v ruke. Medzi potravinami, ktoré mal nakúpiť, bola i reďkovka. Na trhovisku však boli reďkovky malé i veľké, svetloružové až tmavočervené, nuž ktoré si vybrať?

Keď kupujeme reďkovku, mali by sme dbať na to, aby listy neboli príliš ovisnuté. Reďkovka má byť čerstvá, nie „drevnatá“. Určite si nevyberieme popraskanú, ale pekne a čerstvo vyzerajúcu. Menšie „buľvy“ uprednostníme pred veľkými, teda príliš veľkými. Tie, najmä „mimosezónne“, môžu obsahovať príliš veľa dusičnanov.

Reďkovky sú užitočným zdrojom vitamínu C. Ten je potrebný na udržiavanie zdravej pokožky, kostí, chrupaviek, zubov a ďasien, hojenie rán i popálenín a tak reďkovka v kombinácii s cibuľkou, či inými druhmi zeleniny, je fantastickou „jarnou vitamínovou bombou“.

Reďkovka ako aj brokolica, ružičkový kel, karfiol a kapusta obsahuje sírne zložky, ktoré chránia pred niektorými druhmi rakoviny. Vychutnajme si reďkovku na jar, keď je jej sezóna „najlepšia“.

Reďkovky sú nízkotučné a obsahujú veľmi málo tuku. Sú maškrtou pre ľudí, ktorí potrebujú znížiť nadváhu, ale i pre tých, ktorí si na chlebíku s reďkovkou radi pochutia. I pri reďkovkách však platí „všetko s mierou“.

Reďkovky existujú v mnohých druhoch. Líšia sa veľkosťou, pálivosťou, tvarom i farbou. Ak pôjdete nakupovať, nezabudnite na reďkovku. Jar bez reďkovky si je naozaj ťažko predstaviť.

autor: Bibiána Želisková