Čierny a ovocný čaj


zaujímavosti




Čaj sa v Európe objavil len pred niekoľkými sto rokmi. Usadil sa pomerne rýchlo. Stal sa súčasťou nášho každodenného života, no i napriek tomu sa mnohým zdá všedný a obyčajný.
cierny cajŽivot bez čaju si skutočne ťažko predstaviť. Mnohí z nás však ochutnali len niekoľko málo čajov. Zväčša to boli čaje sáčkové, podstatne menej sypané. Aké účinky má čaj na náš organizmus?

Pokiaľ budeme piť skutočne dobrý a kvalitný čaj, môže nám tento nápoj pomôcť získať stratenú rovnováhu, čeliť rôznym stresom a problémom. Povzbudí nás, dodá energiu a chuť do života, posilní naše sebavedomie. Častokrát si ani neuvedomujeme akú dôležitú úlohu v našom živote čaj zohráva. Zo širokej ponuky čajov sa dnes pristavíme pri čaji ovocnom a čiernom.

Nech sa páči, šálka čierneho čaju

Čierny čaj obsahuje veľké množstvo rôznych látok, ktoré ovplyvňujú jeho chuť, vôňu, farbu a tiež pôsobenie na ľudský organizmus. Medzi najvýznamnejšie látky čierneho čaju patrí kofeín (v čaji nazývaný teín), ktorý je v ňom zastúpený cca 4 %. Ďalšou látkou sú triesloviny, ktoré robia v čaji jeho typickú chuť. Z vitamínov skupiny B obsahuje čierny čaj vo vode rozpustný vitamín B1. Pôsobí ako nervový vitamín, dôležitý hlavne pri duševnej práci. Čaj obsahuje tiež flór a niektoré ďalšie minerálne látky (napr. draslík). Éterické oleje vytvárajú špeciálnu vôňu čaju a jeho špecifickú arómu. V čaji bolo zatiaľ objavených 23 rôznych aromatických látok. Spolu s chlorofylom prispieva k ukľudneniu nervov, pomáha pri prenose kyslíka do telesných orgánov, stimuluje duševné činnosti a funkcie dýchacieho systému.

Príprava čierneho čaju

Účinky čierneho čaju sú odlišné podľa jeho prípravy. Ak lúhujeme čaj iba 2 - 3 minúty, do nálevu sa uvoľní kofeín, ktorý rovnomerne povzbudzuje činnosť mozgu, nezaťažuje srdce a krvný obeh. Jeho účinok je dlhodobejší. Ak čaj lúhujeme 5 minút (dlhšie neodporúčame), uvoľnia sa zároveň triesloviny, ktoré povzbudzujúci účinok kofeínu tlmia. Podporujú činnosť tráviacich orgánov, ukľudňujú žalúdok a črevá, blahodárne ovplyvňujú činnosť čriev. Niekedy sa objavuje mylná predstava, že čím čaj dlhšie vylúhujeme, tým je silnejší. Ale dĺžka vylúhovania so silou čaju nesúvisí. To ovplyvňuje množstvo vody a čajových lístkov. Čím menej vody a viac lístkov, tým je hotový čaj silnejší. Ak lúhujete čaj dlhšie ako 5 minút, potom horkne a tmavne. Na jeho silu to nemá vplyv.

Osviežujúce a zdraviu prospešné ovocné čaje

Ovocným čajom patrí popredné miesto v našom pitnom režime. Sú vhodné pre veľkých i malých, mladých aj starých, predovšetkým však pre deti, pretože neobsahujú teín ani kofeín ani žiadne iné povzbudzujúce látky. Sú produkované na čistej prírodnej báze a je ich možné piť bez obmedzenia. Výborne hasia smäd a výborne osviežujú. Je možné pripravovať ich teplé aj chladené. Naviac obsahujú vitamín C, ktorý pôsobí preventívne proti prechladnutiu. Je jedno či sa jedná o harmanček, mätu, šípky, jablká alebo o lesné plody. Paleta ovocných čajov sa v poslednej dobe veľmi rozšírila. Použitím rôznych aromatických prísad sa tieto možnosti posúvajú ďalej. Na rozdiel od zelených čajov nie je pôvod týchto čajov v čajovníku.

zeleny cajZloženie a účinky ovocného čaju

Ovocné čaje sa najčastejšie skladajú zo štyroch sušených komponentov: ibišteka, šípok, pomarančovej kôry a sušeného jablka.

Ibištek dodáva charakteristickú červenú farbu a príjemnú kyslastú chuť. Šípky obsahujú v prirodzenom stave veľké množstvo vitamínu C. Sušením sa tento obsah mierne znižuje. Sušená pomarančová kôra dodáva čajom jemne horkastú mandľovú príchuť. Jablko neovplyvňuje farbu hotového čaju, mierne ho však osladzuje.

Na aromatizovanie ovocných čajov sa používajú prírodné, alebo prírodne identické aromatické prísady. Tie sú s prírodnými chuťovo zhodné a vo svojej chemickej štruktúre a svojim zložením úplne rovnaké a zdraviu celkom neškodné. Často sa ovocné čaje obohacujú ďalšími kúskami ovocia, alebo byliniek (jahody, maliny, čerešne, baza, ríbezle, fenikel, mäta...).

Príprava ovocného čaju

Aby vynikla tá správna chuť akejkoľvek čajovej zmesi, je potrebné už pri varení začať správnym dávkovaním. Pri sypaných čajoch zväčša postačí jedna čajová lyžička na jednu šálku, ale to je možné podľa chuti upraviť. Ovocný ale aj bylinkový čaj zalievame vriacou vodou. Doba postačujúca k vylúhovaniu je 8 - 10 minút. Pokiaľ pripravujeme čaj silnejší, môžeme ho vybrať o niečo skôr. Ovocný čaj možno osladiť cukrom, medom, sladidlom...

Ak volíte medzi sáčkovým a sypaným čajom, uprednostnite čaj sypaný. A nezabudnite zájsť z času na čas do čajovne. Tam vám ponúknu čaje „z celého sveta.“

spracovala: Bibiána Želisková