Čo by mali rodičia vedieť o névoch


zdravie




Kožné hrbolčeky (odborne nazývané névy) a pigmentové škvrny sú zväčša neškodné, ostro ohraničené kožné výrastky, ktoré sa skladajú z pigmentových buniek (melanocitov). Tieto znamienka sa na koži tvoria už v ranej fáze života. Kožné hrbolčeky a škvrny môžeme rozdeliť na vrodené a získané.
nevus_01Hrbolčeky na detskej pokožke nemusia byť hneď dôvodom na znepokojenie. Malý prírastok znamienok počas detstva a dospievania nie je ničím nezvyčajným. Znamienka rastú spoločne so svojím nositeľom a niekedy stmavnú alebo vyblednú. Aj napriek tomu určite príde každému rodičovi vhod malý sprievodca bežnými typmi névov - hrbolčekov a pigmentových škvŕn a ich rozpoznávanie, teda tých neškodných od tých nebezpečných.

Vrodené (kongeniálne) znamienka

Tento druh névov sa na koži nachádza už pri narodení. Podľa veľkosti tento typ kožných výrastkov delíme na malé (1,5 - 20 cm) a veľké (viac ako 20 cm). Štúdie z posledných rokov naznačujú, že sú to práve veľké névy, ktoré sú často podnetom na vznik elanómu. Odstránenie primerane veľkého vrodeného névu je možné jednoduchým chirurgickým zásahom od dvoch týždňov po narodení dieťaťa. V neskoršom období býva jeho odstránenie problematické až nemožné.

Naevus spilus patrí medzi vrodené névy. Jeho vzhľad a zafarbenie však nie sú rovnomerné. Svetlý povrch névu je posiaty drobnými čiernymi bodkami, alebo hrbolčekmi. Tento typ névu sa s vekom nositeľa nemení.

Halo névus je znamienko s okrajovou pigmentáciou, okolo ktorej sa tvorí biely lem. Tento typ névu sa objavuje v mladšom školskom veku a nebýva nebezpečný.

Atypické (displastické) névy

Ide o nepravidelné pigmentované útvary väčšie ako materské znamienko. Tieto kožné útvary majú nepravidelný tvar a kožovitý povrch. Ak sa vyskytujú vo väčšom množstve, hovoríme o syndróme displastických névov. Tento jav môže byť sprievodným prejavom vzniku zhubného melanómu. Atypické znamienka sa nevyvíjajú v puberte, ale o čosi neskôr. Atypické névy sa najčastejšie objavujú na chrbte a tvári. Jednoznačné identifikovanie ich povahy určí hystologické vyšetrenie.

Kožný výrastok sa môže vytvoriť na ľubovoľnom mieste a môže mať rozmanitý tvar. Má hnedé sfarbenie spôsobené kožným pigmentom melanínom. Pravdepodobnosť vzniku a charakter névov je určený ešte pred narodením a väčšina z nich sa objaví do 20. roku života. Pravidelné opaľovanie ich môže rozmnožiť alebo stmaviť ich farbu.

Každý z névov má svoju vlastnú rastovú schému. Spočiatku je malý a plochý, podobá sa na pehu s čiernym, hnedým alebo ružovým sfarbením. Postupne sa môže zväčšiť, prípadne ochlpiť, neskôr vystúpiť na povrch, zblednúť alebo samovoľne odpadnúť.

Nedávne lekárske štúdie ukázali, že niektoré typy kožných výrastkov môžu byť zdrojom zdravotného rizika a predpokladom pre vznik malígneho melanómu. Slnečný úpal na mieste kožného hrbolčeka môže túto pravdepodobnosť ešte zvýšiť.

Medzi hlavné symptómy možného malígneho kožného hrbolčeka patria: nevus_02Na pokožke sa môžu objaviť aj iné útvary, ktoré nepatria medzi kožné hrbolčeky. Medzi najbežnejšie patria pehy. Na rozdiel od kožných hrbolčekov sú pehy menšie, hoci niekedy sú jedna pri druhej tak blízko, až sa zdá, že sa zlievajú. V zime sú pehy obyčajne menej výrazné, v lete vďaka slnečným lúčom zase výraznejšie. Ľudia s ryšavými a blond vlasmi majú k tejto okrase prirodzenú tendenciu.

Po prekročení „stredného veku“ sa na pokožke mužov aj žien začínajú objavovať tmavé pigmentové škvrny a neskôr aj nepríjemne vyzerajúce bradavice.

Lentigo senilis (slnečné škvrny)

Sú to ostro ohraničené škvrny s nepravidelnou pigmentáciou. Tvoria sa predovšetkým na miestach nezakrytých odevom a dlhodobo vystavených ultrafialovému žiareniu. Tieto škvrny sú typické pre vyšší vek ale môžu sa vyskytnúť aj u mladších, obzvlášť po silnom úpale. Z tohto kožného prejavu nevzniká maligný melanóm.

Seboroická keratóza

je ostro ohraničená škvrna svetlej až tmavohnedej farby, niekedy s jemnými šupinkami na povrchu. Vzniká na odkrytých častiach tela a vystavenie ultafialovému žiareniu na tomto kožnom prejave nepôsobí zmeny. Zo seboroickej keratózy nevzniká maligný melanóm.

Škvrna „Cafe-au-Lait“

Ide o svetlohnedý útvar s premierom väčším ako 5 centimetrov. Táto zmena na pokožke môže byť aj vrodená. Ak sa vyskytuje mnohopočetne, je to dôležitý ukazovateľ iného ochorenia.

Modrý névus (n. coeruleus)

Je tmavošedý až modrý kožný hrbolček alebo uzlík. Príčinou jeho zafarbenia sú melanocyty uložené v hlbších vrstvách kože. Modrý névus sa vytvára v detstve alebo počas puberty.

Väčšina materských znamienok a kožných hrbolčekov je benígnych (neškodných). Vyšetriť treba predovšetkým tie, ktoré sa správajú nevýpočitateľne: náhle zmenia veľkosť, farbu, začnú krvácať, svrbieť, bolieť alebo sa objavia až po 20. roku života.
Vyšetrenie amatérskych znamienok sa odborne nazýva biopsia a je celkom bezbolestné. Pomáha určiť, či je materské znamienko potencionálne zdraviu škodlivé. Ak je potrebné a možné ho odstrániť, deje sa tak väčšinou ambulantne.

spracoval: M. P.