Chybné postavenie zubov v detskom veku


zdravie




Rodičia by mali sledovať to, ako sa vyvíjajú zuby ich detí. Znakmi nesprávneho postavenia sú nepravidelnosti v zubnom oblúku, veľké medzery alebo naopak prílišné natláčanie zubov či poruchy zhryzu.
Detske zubkyK tesnému zoskupeniu zubov, alebo naopak k príliš veľkej medzere medzi susednými zubmi dochádza u detí pomerne často. Nezriedka sa vyskytuje tzv. “otvorený zhryz“, ktorý vzniká pri zlozvyku cmúľania a vedie k vzniku medzery medzi horným a dolným radom zubov. Ak sa chybné postavenie zubov včas nelieči, stane sa trvalým.

Aké sú najčastejšie príčiny chybného postavenia zubov

Chybné postavenia zubov vznikajú predovšetkým v detstve. Častou príčinou je cmúľanie palca, ohrýzanie pier a jazyka, ale tiež dlhodobé používanie cumľa alebo dojčenskej fľaše. Vo výnimočných prípadoch môže byť príčinou skorá strata mliečnych zubov. Vývin zubov pravdaže podlieha i dedičným faktorom.

Ak rodič zistí akékoľvek chybné postavenie zubov u svojho dieťaťa, mal by navštíviť lekára. U malých detí lekár zvyčajne poradí, aby deti odučili „cumľať“. Od desiateho alebo dvanásteho roku života dieťaťa môže potom predpísať a dať zhotoviť zodpovedajúci strojček. Ak ide o ťažkú formu postavenia zubov, ošetrujúci stomatológ prenechá detského pacienta starostlivosti zubnej chirurgii, najmä ak treba urobiť operatívny zákrok na celej čeľusti. Niekedy je potrebné chybne postavený zub vytrhnúť.

Ako sa vyhnúť chybnému postaveniu zubov

Vyvíjajúci sa chrup je potrebné raz za pol roka kontrolovať zubným lekárom. Pri nosení vyrovnávacieho strojčeka je potrebná dôslednosť a dodržiavanie rád zubného špecialistu. Prvotným krokom ku krásnym zubom je však odučenie dieťaťa od cmúľania ešte pred tretím rokom života.

spracovala: Bibiána Želisková