Mýty o detskom spánku


bábätká




Všetci máme vžité predstavy o mnohých veciach v živote. Aj keď nikto presne nevie, kde sa tieto mýty vzali, verí im veľa ľudí a rovnako veľa je rozčarovaných, keď zistí, že „niečo je inak“. A povery sa nevyhýbajú ani spánku najmenších. Preto Vám dnes prinášame niekoľko najznámejších aj s ich rozlusknutím.
detsky spanokMýtus 1: Dlhšie večerné dojčenie, alebo pridanie ovsených vločiek do mlieka pomôže dieťaťu v noci lepšie spať.

Skutočnosť: Neexistuje žiadna medicínska štúdia, ktorá by túto skutočnosť potvrdila. V skutočnosti môže prekŕmenie dieťa na noc nafúknuť a tým jeho nočný spánok naopak skrátiť.

Náš tip: Skúste dieťaťu predĺžiť kŕmenie skôr poobede alebo skoro ráno, dobré trávenie cez deň môže povzbudiť večerný spánok.

Mýtus 2: Ak dieťa zostane večer dlho hore, rýchlejšie zaspí a v noci bude spať dlhšie.

Skutočnosť: Ak sú bábätká dlho hore, aktivuje to ich stresové hormóny a dostanú sa do hyperaktívneho stavu, sú mrzuté a počas noci sa často budia.

Náš tip: Naučte dieťa na pravidelný zaspávací režim poobede aj večer a starostlivo ho dodržujte. Pri stanovení vhodného času sledujte známky únavy (zývanie, šúchanie očí a celková mrzutosť), ktoré naznačujú, že čas večierky sa blíži.

Mýtus 3: Niektoré bábätká si počas dňa nepotrebujú pospať.

Skutočnosť: Aj keď bábätká si po kŕmení „zdriemnu“ rôzne dlho, netreba ho podceňovať, či dokonca vynechávať.

Náš tip: Nájdite dieťaťu po kŕmení tiché miesto v šere, kde si môže zdriemnuť. Ak sa mu veľmi nechce, skúste sa s ním trochu pohrať, čítať mu rozprávku, alebo mu zaspievať.

detsky spanok_02Mýtus 4: V 2. - 3. mesiaci prespia deti bez problémov celú noc.

Skutočnosť: V treťom mesiaci sa bábätká budia kvôli kŕmeniu každé 3 - 4 hodiny. V tomto veku je pre ních prebudenie pudom sebazáchovy a tak sa prebudia vždy, keď sú hladné, je im zima či naopak teplo, alebo ich niečo bolí, aby „volali o pomoc“.

Náš tip: Vo veku 5 - 6 mesiacov dokážu deti spať aj 6 - 8 hodín vkuse, ale neplatí to vždy a všade. Preto je dobré stanoviť dieťaťu pravidelný režim a podľa potreby ho neskôr upraviť.

Mýtus 5: Dieťa by nemalo zaspávať v matkinom náručí, lebo sa neskôr nenaučí zaspávať samostatne.

Skutočnosť: Bábätká prirodzene zaspávajú po kŕmení a to aj v matkinom náručí, ktoré im poskytuje prirodzený pocit bezpečia.

Náš tip: Na tom, že vám novorodenec zaspí v náručí, nie je nič zlé. Ak ho chcete v období po 6. mesiaci trochu potrénovať, môžete ho krátko po uložení do postieľky jemne "žuchnúť", aby na krátky čas otvorilo oči.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.