Malí pobehaji


batoľatá
Batoľatá sú veľmi rady, keď si môžu len tak niekam odbehnúť. Rady pobehujú po izbe či po celom dome, všade zaliezajú a všetko si prezerajú. Týmto spôsobom hľadajú hranice svojich možností. Všimli ste si už ako sa v pravidelných intervaloch obzerajú, aby videli ako na ich „prieskum“ budete reagovať? Dnes Vám prezradíme ako si ich udržať na blízku tam, kde odbehovanie nie je príliš bezpečné.

dieta s toaletnym papieromPríliš nevysvetľujte

Stačí ak dôrazne poviete „zostaň pri mamičke, prosím!“. Batoľatá nechápu, že odbiehať je nebezpečné, majú len hmlistú predstavu o vzdialenosti a myslia si, že aj keď ony sú v pohybe, Vy ste stále s nimi.

Ak im chcete v pobehovaní zabrániť, skúste ich niečím zamestnať. Deti rady pomáhajú, ak s nimi trávite veľa času v záhrade rodinného domu. Skúste im dať malé záhradnícke náradie, hoci pri čistení trávnika.

Urobte pre nich chodenie po okolí zábavnejšie, pri prechádzke ukazujte na rôzne veci a rozprávajte o nich, batoľa vždy živo reaguje na mamin hlas.

Vždy, keď je to možné, dajte svojmu malému prieskumníkovi dostatok možností na sebarealizáciu. Tam kde je potrebné ho držať na uzde však buďte rozhodní, batoľatá ešte nevedia, čo sa od nich očakáva. Ak sa rozbehnú tým nesprávnym smerom práve vo chvíli keď ste si mysleli, že zostanú poslušne kráčať po Vašom boku, vezmite ich za ruku, povedzte nie a nasmerujte ich tam, kde je to bezpečné.

autor: M. P.