Cvičením k bezproblémovému pôrodu


tehotenstvo a pôrod




Tehotenstvo nie je choroba, ktorá by bránila pohybu. Pohyb je radosť, ktorá prináša psychickú i fyzickú pohodu. A tak sa odporúča cvičiť i tehotným ženám. Práve cvičenie je cestou k ľahšiemu pôrodu.
cvicenie na lopteTehotenstvo je pre mamičky náročným obdobím, keď sa ich telo neustále mení. Vďaka hormónom sa uvoľňujú väzivá, telo zadržiava väčšie množstvo tekutiny, srdce pracuje rýchlejšie. Zaťažené sú všetky vnútorné orgány. Hmotnosť bábätka narastá a preto je cvičenie pre budúce mamičky dôležité.

Čo je úlohou cvičenia

Úlohou cvičenia počas tehotenstva je pripraviť ženu na pôrod. Pôrod je postavený na práci svalov a to nielen na pošve, ale i brušných svalov. Preto je potrebné dostatočne sa naň pripraviť. Práve cvičením dosiahneme to, že mamička si počas tehotenstva udrží organizmus v optimálnom zdravotnom stave, teda v dobre psychickej a fyzickej kondícii. Tak vytvorí predpoklad pre úspešný vývoj plodu. Cieľom cvičenia je teda pripraviť telo na pôrod, aby bol jeho priebeh čo najšetrnejší a nevyčerpal zbytočne mamičku ani dieťatko.

Cvičenie - príprava na pôrod

Mamičky cvičením posilňujú:
  1. svaly panvového dna - tieto svaly budú pri pôrode poškodené, preto je potrebné počas tehotenstva pracovať na ich spevnení
  2. brušné svaly - počas tehotenstva vzniká nebezpečenstvo rozostupu brušných svalov a návykov zlého držania tela s bolesťami v krížoch
  3. prsné svaly – počas tehotenstva sa zväčšujú prsné žľazy a prsné svalstvo je oslabené a vyťahované.

Mamičky, ktoré počas tehotenstva cvičia, majú väčší predpoklad, že sa rýchlejšie vrátia k pôvodnej hmotnosti a kondícii po pôrode. Cvičením znižujú bolestivosť chrbta a zlé držanie tela počas tehotenstva, predchádzajú opuchom nôh, vzniku hemoroidov a problémom s močením a poklesom panvy. Taktiež sa zlepšuje pohyblivosť bedrových kĺbov.

Dychové cvičenia počas tehotenstva

Cvičenie tiež udržuje kapacitu pľúc, ktorá sa vďaka zväčšujúcemu sa obsahu brušnej dutiny zmenšuje. Preto sú počas športovej aktivity dôležité dychové cvičenia, ktoré zväčšujú vitalitu pľúc, udržujú pružnosť hrudníka a podporujú dostatočné okysličenie krvi prechádzajúcej pľúcami. A čo je podstatné, cvičenie podporuje peristaltiku čriev, cvičením sa totiž urýchlia črevné pochody a to bráni vzniku zápchy.

Aké cviky je vhodné cvičiť počas tehotenstva

Medzi odporúčané športové aktivity tehotných žien patrí gravidjoga, plávanie, tehotenská gymnastika, brušné tance ale i pilates pre tehotné, cvičenie na loptách či obyčajná chôdza. Jednotlivé cviky by mali byť primerané stavu a kondícii mamičky. Preto nie je zlé všetky športové aktivity prekonzultovať s lekárom. Cvičiť sa síce odporúča počas celého tehotenstva, ale ide o individuálnu záležitosť.

cvicenie v sedeČomu by sa tehuľky mali pri cvičení vyvarovať

V prvom rade nie sú vhodné pre budúce mamičky cviky, pri ktorých sa zadržiava dych. Treba sa však vyhýbať i rôznym otrasom tela napr. skokom, joggingu a aerobiku a tiež polohám, pri ktorých sú dlhšiu dobu stlačené lýtka. Pozor na cviky zvyšujúce vnútrobrušný tlak! Nie je vhodné ani napínanie nôh, aby sa predišlo kŕčom.

Pár zásad, ktoré je nutné pri cvičení dodržiavať

V prvom rade je nutné cvičiť na pevnej podložke. Pre mamičky sa odporúča začať cvičiť pomaly a opatrne, zo začiatku jednotlivé cviky opakovať 3 - 5 krát. Po celý čas je potrebné pri cvičení pravidelne dýchať, tehotná sa nesmie zadýchať. Ak pociťuje únavu alebo bolesť, cvičenie treba ukončiť.

Nemusíte cvičiť doma

Cvičiť je najvhodnejšie pod dohľadom odborníka napríklad na tzv. tehotenských kurzoch. Tam je možnosť naučiť sa základy cvičení, ktoré potom možno cvičiť i doma. Každý cvičebný program však konzultujte so svojim lekárom.

spracovala: Bibiána Želisková