Deti a práca na doma


zaujímavosti




Po troch rokoch snahy o skĺbenie práce mimo domu so strarostlivosťou o dieťa som sa rozhodla, že budem pracovať z domu. Moja práca však zahŕňa aj veľa telefonovania a kedykoľvek vezmem do ruky slúchadlo, malý sa ku mne rozbehne a práve vtedy by chcel najviac rozprávať a hrať sa. Ako si s tým poradiť?
mama s dcerou pri pocitaci_tsp121900788Žial, príručku dokonalého rodičovstva zatiaľ v žiadnom kníhkupectve nenájdete, ale vždy, keď vezmete do ruky telefónne slúchadlo, pre Vaše dieťa je to signál, že je čas vrátiť sa do materinského prístavu. Mama sa v tejto chvíli stáva nedostupnou a jej pozornosť si treba za každú cenu získať späť. Niet sa čomu čudovať, že zo začiatku sa bude húževnato brániť stanoveniu pravidiel.

Mávnutie rukou na dieťa počas telefonického rozhovoru účinkuje len zriedka. Dieťa skúste usadiť v pokojnej chvíli, vysvetliť mu, prečo je mama zaneprázdnená a ponuknúť mu nejakú tichú činnosť, ktorej sa môže venovať v čase, keď Vy telefonujete.

Možno si teraz položíte otázku: Kedy sa konečne moje dieťa naučí neprerušovať ma? V období okolo 2 - 3 rokov je dieťa samozvaným „vládcom sveta“ a v tomto svete existuje všetko len pre neho. Kedže v tomto veku dieťa ešte nemá vyvinutú krátkodobú pamät, snaží sa povedať to, čo má na srdci skôr, ako to zabudne. Jeho „skákanie do veci“ má aj biologickú podstatu a je samozrejme tvrdou skúškou rodičovskej trpezlivosti a tolerancie. Ak je dieťa naučené pravidelne odpočívať, môžete telefonickú časť Vašej pracovnej náplne vybaviť počas jeho poobedňajšej siesty.

Preto je dôležité stanoviť si reálne ciele. Ako sme už spomenuli, dieťa v tomto veku nedokáže svoje myšienky „udržať“ príliš dlho. Skúste si preto dohodnúť niekoľko jednoduchých posunkov, ktorými označíte naliehavosť toho, čo má Vaša ratolesť na srdci. Ak chytíte dieťa za ruku, môže to znamenať – viem, že ma potrebuješ, dva zdvihnuté prsty – prídem za tebou o 2 minúty (tento intervál môžete nenápadne predlžovať.) a zdvihnuté obočie je naopak varovným signálom – čo to má znamenať?! Dohodnuté posunky používajte pravidelne a nezabudnite dieťa za vzorné správanie vždy pochváliť.

Naučte dieťa primerane reagovať v čase, keď telefonujete. Nájdite si čas, kedy sa s ním môžete pokojne porozprávať a rozhovor začnite otázkou: „Všimla som si, že za mnou chodíš zvyčajne vo chvíli, keď potrebujem pracovne telefonovať!“ Prečo asi? A spoločne s dieťaťom napíšte zoznam dobrých a zlých dôvodov, prečo nevyrušovať práve v tomto čase. Keď za Vami dieťa neskôr príde v nevhodnom čase (a ono určite príde), znovu si spolu sadnite a vysvetlite mu, prečo bolo toto vyrušenie nevhodné.

TelefonovanieInou možnosťou je nájsť dieťaťu pre chvíle, keď telefonujete, vhodnú činnosť. Môžete dieťaťu vybrať nejakú hračku, s ktorou sa môže hrať práve v čase, keď telefonujete. Ak Váš jasličkár zatúži po jedle práve v čase, keď Vy potrebujete telefonovať, pripravte mu v kuchyni malý občerstvovací kútik, v ktorom vždy nájde niečo pod zub.

Zabúdať netreba ani na súrodencov. Ak sa Váš drobček učí, kedy je vhodné prísť za mamičkou, mal by sa zároveň naučiť používať rovnaké pravidlá aj pri svojich súrodencoch. Aj oni majú svoje súkromie, ktoré treba rešpektovať. Ako rodičia ste v tomto ohľade deeťom najbližším vzorom.

Naučiť dieťa rešpektovať činnosť iných je rovnako dôvežité, ako naučiť ho byť starostlivým poslucháčom. Pravidlá vzájomnej komunikácie treba položiť citlivo ale dôrazne. Povedzme, že Vaše dieťa napochoduje do kuchyne práve vo chvíli, keď miesite cesto na nedeľný koláč, povedzte mu: „Prídem za tebou o desať minút“, čím dieťaťu pomôžete vytvoriť si predstavu o čase. Naučí sa, že mama nebude vždy tancovať ako ono zapíska.

Aj keď je dôležité, aby sme deti už od malička viedli k samostatnosti a rešpektovaniu súkromia iných, nemali by sme byť príliš tvrdí. Snažte sa vycítiť citové rozpoloženie dieťaťa a povzbudiť ho, keď je viditeľne smutné, alebo frustrované. Každá cieľavedomá výchova si vyžaduje čas a veľa trpezlivosti. Ani sa nenazdáte a príde doba, kedy sa Vám námaha investovaná do výchovy vráti. Ale rovnako rýchlo príde doba, keď Vás dieťa bude vnímať len veľmi okrajovo a vtedy si radi spomeniete na obdobie, kedy Vaše deti bez Vás nevedeli obsedieť.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.