Starostlivosť o detské zúbky


zdravie




Zuby sú zasadené do dolnej a hornej čeľuste. Majú dôležitý význam pri mechanickom spracúvaní potravy. Deťom najskôr narastú mliečne zúbky, ktoré sa potom postupne vymieňajú za stále. Čo robiť, aby boli detské zúbky od útleho veku zdravé a krásne?
prve zubkyU dojčaťa sa ako prvé prerezávajú oba dolné rezáky, potom prvé a druhé horné rezáky, ďalej druhé dolné rezáky, prvé dolné a prvé horné stoličky, potom očné zuby a nakoniec druhé dolné stoličky. Mliečny chrup je úplný v 3. roku a tvorí ho 20 zubov. Nemá črenové zuby. Okolo 6. roku sa začínajú prerezávať trvalé zuby a to v takom istom poradí ako mliečne zuby. Trvalé stoličky sa však prerezávajú ako prvé, preto každý malý kaz treba čím skôr opraviť. Často sa omylom pokladajú ešte za mliečne zuby. Korunky a korene mliečnych zubov sú podstatne menšie ako pri trvalom chrupe.

Prvý zúbok

Prvé zúbky sa začínajú prerezávať medzi 4. - 11.mesiacom. Prerezávanie zúbkov sa môže spájať s typickými ťažkosťami, najmä u starších dojčiat. Sliznica ústnej dutiny je zdurená, sčervenie. Dieťa vylučuje veľa slín a odmieta stravu. Je nepokojné a plače. Matky sa často mylne domnievajú, že dieťa môže mať včase prerezávania prvých zúbkov aj horúčku. Prerezávanie zúbkov však horúčku nevyvoláva. Stáva sa, že pri niektorom ochorení spojenom s horúčkou sa zúbky začnu rýchlo prerezávať a potom sa horúčka pripisuje zúbkom. Preto, keď má dieťa pri prerezávaní zúbkov horúčku, musí ho lekár vyšetriť, aby zistil jej pravú príčinu.

V čase prerezávania zúbkov nedávajme dieťaťu veľmi teplú stravu ani ostré ovocné šťavy. Ak odmieta i mlieko, ponúknime mu vlažný alebo studený čaj. Keď je nepokojné a plače, pritúľme si ho, aby cítilo našu blízkosť.

Starostlivosť o detské zúbky je nevyhnutná

Nikdy nie je priskoro začať so starostlivosťou o chrup. Dvojročnému dieťaťu by ste mali pravidelne každý večer poutierať zúbky a ďasná mokrou vreckovkou. So zubnou kefkou sa však môže začať dieťa zoznamovať už od dvanástich mesiacov.

Starostlivosť o mliečne zúbky zaisťuje, že trvalé zuby, ktoré začínajú rásť asi v šiestich rokoch, budú mať rovný zhryz a dieťa bude mať zdravé ďasná. Taktiež na pravidelné čistenie zúbkov ráno a večer treba dieťa privykať od malička. Hygienické návyky, ktoré získa, bude mať na celý život.

Čistenie detského chrupu

Od osemnástich mesiacov začnite dieťaťu čistiť zúbky navlhčenou zubnou kefkou, na ktorú vytlačíte zubnú pastu asi vo veľkosti hrachu. Zúbky čistíte dovtedy, kým vám to dieťa dovolí. Asi od dvoch rokov sa začne domáhať, aby si zúbky čistilo samo. Dovoľte mu to, dohliadajte však na to, aby to nebola len hra, ale dôkladné čistenie. Pridržiavajte mu rúčku a ukazujte správne pohyby. Spodné zúbky čistite vždy od ďasien smerom nahor, horné zúbky od ďasien smerom nadol. Všetky žuvacie plochy hore-dolu pozdĺž bočných plôšok v celej ústnej dutine. Pritom nezabúdajte na zadné zúbky. Ďasná čistite krúživým pohybom aj z vonkajšej aj z vnútornej strany.

Prve zubkyPrečo sa detské zúbky kazia?

Príčina kazivosti zubov spčíva v tom, že ústne baktérie reagujú s cukrom a vytvárajú kyselinu, ktorá rozrušuje tvrdú zubnú sklovinu. Sladkosti a sladené jedlá zvyšujú riziko tvorby zubného kazu, najmä ak sa cukor konzumuje medzi jedlami. Dávajte preto deťom sladkosti iba „v rámci jedla“ a po ňom mu umyte zúbky. Ak si pýta sladkosti, ponúknite mu radšej také maškrty, ktoré neobsahujú príliš veľa cukru.

Fluoridová zubná pasta

Flourid je chemická látka ochraňujúca detský chrup. Robí zubnú sklovinu tvrdšou a dokonca hojí drobné pukliny. Čistenie zubov dva razy denne fluoridovou zubnou pastou chráni detský chrup pred vznikom zubného kazu. Fluorid sa však deťom môže podávať i vo forme kvapiek, či tabliet. Nemusíte si robiť starosti, ak dieťa pri čistení zubov prehltne trochu zubnej pasty. Môže mu však natoľko zachutiť, že ju bude vyjedať z tuby. Nedovoľte mu to. Ak dostáva fluorid v iných prípravkoch, pasta navyše by bola priveľa. V každom prípade by malo byť umývanie zúbkov pre dieťa zábavné, aby patrilo medzi jeho obľúbené činnosti.

Ahoj, teta zubárka

Od polovice tretieho roku, keď už má dieťa kompletný mliečny chrup, mali by ste pravidelne raz za šesť mesiacov navštevovať zubného lekára. Zubára navštívte i vtedy ak ma dieťa zúbky zdravé. Pre dieťa je nesmierne dôležitý prvý kontakt s tetou alebo ujom zubárom. Preto venujte dostatočnú pozornosť výberu správnej „tety zubárky“. Zoznámennie sa so zubnou ambulanciou by malo predchádzať prvému ošetreniu. V žiadnom prípade netreba u dieťaťa podnecovať strach.

spracovala Bibiána Želisková