S deťmi do jaskyne


nápady a aktivity




O tom, že Slovensko je krásne, niet pochýb. Ponúka množstvo unikátov, ktoré sú cenené v celej strednej Európe, ale i ďaleko za ňou. Vyberme sa na malú exkurziu za krásami Slovenska. Dnešný tip znie: poďme do jaskyne.
Na Slovensku sa nachádza viac ako 4000 jaskýň. Zo všetkých týchto známych a preskúmaných jaskýň je verejnosti sprístupnených iba dvanásť. Sú to:

Jaskyne počas leta

Jaskyne sú sprístupnené v letnej sezóne počas celého týždňa. Prvé vstupy začínajú okolo desiatej hodiny dopoludnia a končia sedemnástou hodinou popoludní. Prehliadky trvajú rôzne (v priemere 60 - 70 min.), podľa dĺžky sprístupnených častí jaskyne. V prípade väčšej skupiny je možné dohodnúť si s prevádzkovateľom jaskyne mimoriadne vstupy. Vstupy sa uskutočňujú každú hodinu.

Vstupné pre dospelú osobu sa pohybuje od 140 Sk do 420 Sk. Zľavnenými skupinami sú deti a študenti. Príplatok je nutné zaplatiť pri fotografovaní či natáčaní akéhokoľvek záznamu z jaskyne.

S deťmi do jaskyne

Ak máte obavy, či je návšteva jaskyne vhodná i pre menšie deti, buďte spokojní. Takúto trasu zvládnu i malé detské nôžky. I keď sa častokrát jedná o náročnejší terén s nemalým množstvom schodov, zdá sa neuveriteľným akým spôsobom ho človek prejde. Pozornosť je zameriavaná na unikátnu podzemnú nádheru a tak nedovoľuje rátať minúty strávené v jaskyni.

Ak sa vyberiete s deťmi do jaskyne, poriadne sa oblečte. Teplota v jaskyni i napriek tomu, že je leto nedosahuje viac ako 5 - 10 °C. V Demänovskej ľadovej jaskyni je o čosi chladnejšie. Preto na nohy patria pohodlné, nepremokavé topánky, dlhé nohavice, ponožky a teplý sveter, alebo nepremokavá bunda. V jaskyni je nutné držať sa pokynov sprievodkyne, najmä v prípade malých detí. Ľahko sa môže stať, že sa niekde zatúlajú, alebo odpoja od skupiny. Malé deti musia byť stále pod dohľadom dospelej osoby!

Zopár zaujímavostí o jaskyniach Slovenska

Jaskyne sú skutočným unikátom. Stojí za tú námahu vybrať sa do ktorejkoľvek sprístupnenej jaskyne a obohatiť seba i deti nezameniteľným zážitkom.

spracovala: Bibiána Želisková