Všetky deti z času na čas prechladnú. Len čo sa dostanú do kontaktu s inými deťmi, môže sa
stať, že traja dotieraví spoločníci: kašeľ, nádcha, zachrípnutie zaklopú na dvere. Privedú si teplotu, chrípku, bolesti rôzneho druhu a detské telíčko sa púšťa do boja. Čo v takom prípade? Nuž v prvom rade naordinujte „samých seba“.
Choré dieťa si vyžaduje veľa pozornosti
Býva často podráždené, plačlivé, unudené. Niekedy sa choroba ohlasuje niekoľko dní vopred. Dieťatko nepokojne spí, je mrzuté, bolí ho hlava a telesná teplota, ktorá sa u detí pohubuje v rozpätí od 36 °C do 37,5 °C, sa zvyšuje. Teplota nad 38 °C býva príznakom, že dieťatko je choré. Dojčatá i batoľatá môžu byť choré i vtedy, keď majú normálnu teplotu, alebo teplotu nižšiu než je normál. I v prípade školákov, chorobe predchádzajú príznaky, ktoré signalizujú, že v organizme sa niečo deje. Celková únava, bolesti hlavy a pocit nutkavého zvracania môžu byť predzvesťou prechladnutia či chrípky.
Ak pozorujete príznaky začínajúcej choroby a teplota neklesá ani po dvoch dňoch domácej starostlivosti, vyhľadajte lekársku pomoc. Dieťatku vysvetlite, čo ho u lekára čaká, v žiadnom prípade ho nestrašte vopred. Lekára upovedomte o príznakoch, ktoré pozorujete u svojho dieťatka a následne prenechajte dieťa lekárovi, ktorý ho dôkladne vyšetrí. Dieťatko potrebuje cítiť vašu prítomnosť a preto mu buďte nablízku i počas vyšetrenia.
Po správnom zdiagnostikovaní zdravotného stavu malého pacienta, prekonzultujte s lekárom spôsob a priebeh liečby, prípadne možné riziká.
Antibiotiká nie sú účinné proti všetkým chorobám
Infekčné choroby sú spôsobené buď vírusmi alebo baktériami, pričom antibiotické lieky ničia baktérie, ale na vírusy nepôsobia. Ak sú však antibiotiká nutné, dohodnite sa na prijateľnej forme podávania - vo forme sirupu, či tabliet. Nezabúdajte však nato, že bezdôvodné použitie antibiotík oslabuje činnosť imunitného systému, ktorý má za úlohu likvidovať pôvodcov infekcie.
Pri podávaní liekov sa riaďte pokynmi lekára. Buďte trpezliví, najmä pri podávaní liekov u menších detí. Chuť do jedla je počas choroby znížená. Nenúťte jesť dieťa nasilu. Nerobte si starosti, ak bude pár dní jesť menej. Naopak dojčené deti sa možno budú dožadovať dojčenia častejšie ako inokedy, ale zakaždým vypijú menej. Počas choroby sú pre dieťa omnoho dôležitejšie tekutiny než strava, preto dbajte na zvýšený príjem tekutín.
Ak je nevyhnutné, aby dieťatko bolo hospitalizované v nemocnici, trvajte na tom, aby ste boli hospitalizovaná s ním. Ako matka, máte nárok byť hospitalizovaná spolu so svojim dieťatkom . Ak to nie je možné vo Vašom prípade, požiadajte iného člena rodiny. Dieťa počas choroby potrebuje blízkosť známej osoby. Priebeh choroby závisí v značnej miere i od celkového duševného stavu malého pacienta.
Okrem liečby naordinovanej lekárom je potrebné naordinovať dieťatku lásku a opateru. Pozornosť, láskyplné objatie a pocit bezpečia potrebujú pacienti v každom veku. Buďte teda nablízku, nech dieťatko vždy cíti vašu prítomnosť. Mama je totiž liek, ktorý sa nedá ničím nahradiť.
Bibiána Želisková
Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.