Úpravy detského chrupu


zdravie




Veľa deti nemá dokonalý chrup. Rodičia sa preto vôbec nemusia trápiť tým, že by práve ich dieťa bolo medzi rovesníkmi veľkou výnimkou. Často už mliečne zuby môžu vyrastať nakrivo alebo nepravidelne, čo môže vyústiť do rôznych deformácií zhryzu alebo postavenia čeľuste, ktoré si vyžiadajú nosenie strojčeka.
strojcek na zuby_01Pravdepodobnosť poruchy čeľustných oblúkov a zuboradia u detí kŕmených z fľaše je vyššia ako u detí dojčených. Pitie z prsníka prirodzene posiľňuje žuvacie a hrtanové svaly. Svoj diel viny nesie aj dedičnosť. Môže sa stať, že po jednom rodičovi zdedíme malé čeľuste a po druhom veľké zuby. V takom prípade je nutné niektoré zuby vytrhnúť. Ak sa "nadbytočné" zuby odstránia včas, trvalé zuby neskôr s väčšou pravdepodobnosťou dorastú rovno a nebude ich treba narovnávať pomocou strojčekov.

Kým fixné zubné strojčeky u našich rodičov boli masívne kusy kovu, dnešné zubné strojčeky si nemusíme ani všimnúť. Pri použití pevného zubného strojčeka je nutné na všetky zuby, ktoré sa budú posúvať, nalepiť špeciálne "zámočky". Tie sa následne spájajú drôtikom, ktorý svojou pružnosťou vyvíja malý, ale stály tlak na zuby a pomaly ich tak posúva do správnej polohy. Posúvanie je skutočne pomalé, preto musí pacient zubný strojček nosiť nepretržite niekedy až 24 mesiacov. Zďaleka nie je pre každého ľahké zvyknúť si počas prvých dní až týždňov na pevne nalepený rám strojčeka. Tento rám je pomerne viditeľný (na prednej strane zubov) a niekedy môže byť pre pacienta istým hendikepom, preto sa niekedy používa na výrobu zámočku priehľadný plast. Kozmetický efekt však nie je až tak výrazný, pretože spojovací drôtik z kovu sa zatiaľ nahradiť nedá. Neostáva tak iné, ako sa na určitý čas s týmto kozmetickým defektom zmieriť. Úspešnosť liečby ortodontických poškodení pevným zubným strojčekom je veľmi vysoká.

Zubný strojček posilňuje zuby pomalým sústavným tlakom a fixovaním zubov do správnej polohy. Dĺžka aplikácie fixného zubného strojčeka závisí od konkrétneho stavu detského chrupu, zväčša sa však pohybuje v období okolo dvoch rokov.

Pri úprave predhryzu sa u detí aj dospelých niekedy využíva „ohlávka“, ktorej úlohou je pozdržať rast hornej čeľuste tak, aby sa dostatočne vyvinula dolná. Náhlavová súprava sa obyčajne nosí 10 - 14 hodín denne, obyčajne v noci, v závislosti od stupňa deformácie a rýchlosti rastu pacienta.

strojcek na zuby_02Citlivosť a mierne bolesti môžu sprevádzať prvé dni nosenia strojčeka či náhlavovej sady. Kritický býva tretí deň. Ako prostriedok úľavy od nepohodlia môže ortodentista odporučiť oblý valček gumy, ktorý pomôže premasírovať podráždené ďasná.

Aj po zložení strojčeka sa môže stať, že vaše dieťa bude musieť ešte nejakú dobu nosiť pridržovač (retainer), ktorý nedovolí zubom vrátiť sa na pôvodné miesto. Dĺžku jeho nosenia určí lekár.

Zubný strojček prirodzene priťahuje kúsky potravy, preto by sme v čase jeho aplikácie mali dozerať na to, aby dieťa venovalo zvýšenú pozornosť ústnej hygiene. Zubný špecialista vám na čistenie môže predpísať zvláštny roztok.

Počas nosenia strojčeka nie je potrebné dodržiavať zvláštny stravovací režim, ale je vhodné zdržiavať sa tvrdých cukríkov a najrôznejších žuvačiek. Obozretným treba byť aj pri pukancoch a sladkých nápojoch, ktoré môžu na strojčeku zanechať sladký povlak. Preto by si deti so strojčekom mali častejšie umývať zuby.

Ak zubný strojček začne dieťa tlačiť, alebo sa na ňom uvoľní drôtik, je na mieste bezodkladne navštíviť ambulanciu zubného odborníka, aby strojček napravil. Zubný strojček môže byť nepohodlný, ale trpezlivosť pri jeho nosení sa určite vyplatí. Nič nie je krajšie ako zdravý úsmev našich detí.

spracoval: M. P.