Tešíme sa do poradne


tehotenstvo a pôrod




Tešiť sa do poradne je prirodzené. Veď práve tam Vám poskytnú prvé informácie o Vašom bábätku. Kedy však ísť prvýkrát do poradne a na čo všetko sa opýtať? Všetky potrebné informácie Vám poskytne lekár alebo ženská sestra. A navyše Vám vystavia tehotenský preukaz, v ktorom budú zaznamenané všetky dôležité údaje o Vás a Vašom bábätku.
tehotenstvo_07Prvýkrát by mala žena navštíviť poradňu najneskôr do 4. mesiaca tehotenstva. Ak má tehotenstvo normálny priebeh, stačí potom poradňu navštevovať pravidelne raz do mesiaca až po 28. týždeň. Do 36. týždňa bude návšteva poradne raz za dva týždne a posledný mesiac raz za týždeň. Ak sa vyskytne nejaký problém, lekár určí častejšiu návštevu poradne.

Načo slúži poradňa

V poradni sa kontroluje okrem „pôrodníckeho“ nálezu aj celkový zdravotný stav ženy. Robia sa (zvyčajne už na začiatku) základné laboratórne vyšetrenia, ku ktorým patrí najmä zistenie krvnej skupiny a RH faktora, vyšetrenia krvi na prítomnosť látok, ktoré svedčia o nákaze pohlavnou chorobou, vyšetrenie krvného obrazu a moču. Tehotnej žene sa založí kartotečný lístok (pokiaľ ho ešte nemá) a vydá sa tehotenská knižka tzv. tehotenský preukaz, ktorý má vždy nosiť so sebou. V ňom sú zaznamenané všetky dôležité údaje a nálezy, takže lekár pri pôrode dostáva podrobný obraz o priebehu celého tehotenstva, prípadne o komplikáciách, ktoré sa počas tehotenstva vyskytli.

Prvá návšteva poradne

Pri prvej návšteve Vám lekár alebo ženská sestra položia niekoľko otázok týkajúcich sa Vás a Vášho partnera, aby sa zistilo, či sa nevyskytuje niečo, čo by mohlo nepriaznivo vplývať na priebeh ťarchavosti a vývoj plodu. Ak sa vyskytujú v rodine nejaké vážne ochorenia, či dedičné choroby, je nutné uviesť ich do záznamu. Na určenie predpokladaného termínu pôrodu je potrebný dátum poslednej menštruácie. Zmieňte sa i o užívaní hormonálnej antikoncepcie, prípadne o samovoľnom potrate či interupcii, ak bola predtým vykonaná.

Vyšetrenia v poradni

Poradňa slúži na to, aby lekár preveril, či je všetko v poriadku, čo sa týka mamičky i bábätka. Preto je nutné pri každej návšteve vyšetriť vzorky moču (opakované stopy cukru by mohli byť príznakom cukrovky a stopy bielkovín poruchy obličiek), skontrolovať prírastok hmotnosti a zmerať krvný tlak. Všetky tieto údaje sú zapisované do tehotenského preukazu. Súčasťou návštevy poradne je i vaginálne vyšetrenie pošvy, ktoré slúži na určenie štádia ťarchavosti, na zistenie prípadných anomálií panvy a ubezpečenie, že vchod do maternice je pevne uzavretý. Niekedy je nutné urobiť i výter z krčku maternice, aby sa zistilo, či na ňom nie sú prítomné patologické bunky. Nemusíte sa báť! Vyšetrenie neublíži ani Vám, ani dieťatku. Na výsledky vyšetrení sa pýtajte svojho lekára, máte právo byť informovaná. Okrem vaginálneho vyšetrenia vám lekár jemne prehmatá brucho, aby zistil polohu vrcholu maternice a neskôr i polohu dieťatka. Informujte svojho lekára o celkovom zdravotnom stave i o tom, ako sa cítite.

tehotenstvo_07Iné špeciálne vyšetrenia

Súčasťou prenatálnej starostlivosti je i ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa robí okolo 16. týždňa, prípadne neskôr. Umožňuje vidieť bábätko ešte pred narodením. Okrem toho je možné vykonať i amniocentézu (14. - 18. týždeň) - odber plodovej vody, ktorá slúži na zistenie niektorých anomálií vyvíjajúceho sa plodu. Medzi najkrajšie okamihy strávené v poradni však patrí načúvanie tlkotu srdca dieťatka. Robí sa po 28. týždni pomocou stetoskopu a mamičky sa naň veľmi tešia.

Pár skratiek, ktorým by ste mali v tehotenskej knižke rozumieť:

spracovala: Bibiána Želisková