Ako vyliečiť lepkavé prstíky


zdravie




V živote skoro každého dieťaťa príde obdobie, kedy sa mu vo vreckách začnú objavovať zvláštne predmety, o ktorých ako rodičia viete, že ste ich určite nekúpili Vy osobne a Vašej ratolesti ich nedarovali ani starí rodičia. Kde sa teda vzali? Veď Váš chrústik by určite nekradol. Alebo žeby niečo bolo inak ako sa na prvý pohľad zdá?
dieta s babikou_tsprbsc_59Keď ich nachytáte pri čine, skúste sa malých zlodejov opýtať, prečo to urobili. Odpoveďou Vám pravdepodobne bude nechápavý pohľad, alebo veľmi chabé výhovorky. Drobné „výpožičky“ sú súčasťou normálneho detského vývoja, ale treba vedieť ako ho správne zaraziť a my Vám dnes ponúkame niekoľko rád ako nato.

Pri prvom spozorovanom priestupku nechajte malého previnilca priznať sa a vrátiť ukradnutú vec na miesto vo Vašej prítomnosti. To je pre dieťa aj pre jeho rodiča veľká hanba, ale Vaša prítomnosť donúti dieťa priznať sa a to je dôležité.

Pri druhom prichytení skúste najprv „cukor“. Budete potrebovať štyri krokodílie slzy, veľmi smutný výraz a chvíľu v ústraní s previnilcom. S bolesťou v hlase mu oznámite, že dobre viete čo vyviedol, a že ste z toho veľmi smutní a sklamaní. Po chvíli ticha a priznaní sa spoločne vyberiete ukradnutú vec vrátiť majiteľovi.

Pri treťom prichytení nasleduje trest, veku primeranými domácimi prácami, aby si dieťa uvedomilo hodnotu peňazí a práce vynaloženej na ich získanie. To je užitočná lekcia do budúcnosti, keď sa bude musieť každé dieťa rozhodovať pre svoje budúce povolanie.

Po štvrtýkrát už nasleduje liečba šokom. Skúste si k nej zavolať majiteľa obchodu, alebo predavača, ktorý je práve po ruke. Ten si ukradnutú vec od previnilca vypýta a primerane mu pohrozí. Tento prístup býva väčšinou veľmi účinný a preto ho aj uvádzame na poslednom mieste.

Zabúdať netreba ani na pozitívnu motiváciu - pochváľme dieťa aj vtedy, keď sa chovalo slušne a nič neukradlo. Dajte najavo, že ste naňho hrdí a máte ho radi. Pozitívna motivácia je nakoniec tým najlepším liekom na neposlušnosť. Každý rodič pozná svoje dieťa a vie, kedy pritvrdiť a kedy naopak prižmúriť oko.

autor: M. P.