Úrazy detských prstov


zdravie




Úrazy spôsobené privretím prstov sú častejšie, ako by sme si mysleli. Ročne sa tento druh nehody pritrafí viac ako 30 000 deťom. Z nich skoro 1 500 prípadov si vyžaduje chirurgický zákrok, niekedy aj viacnásobný. Príležitostí ako prísť k úrazu prstov je veľa, či už doma, v škôlke alebo škole.
obvazovanie prstovNiekedy stačí na privreté prsty priložiť studený obklad a pofúkať. Všetci, ktorí sme si ako deti privreli jeden či viacero prstov do dverí, poznáme tento druh bolesti. Našťastie existuje spôsob, ako jej účinne predísť.

Nejaké dvere sa nájdu všade, či sú to vchodové dvere, východ na terasu, dvere od garáže, dvere šatníka alebo tie, ktoré vedú do hračkárskeho domčeka v detskej izbe. Aj oplotenie okolo detského ihriska na niektorých miestach vie byť nebezpečné a nepríjemnému úrazu aj tu môžeme predísť použitím vhodnej poistky, či obloženia rámu dverí.

Privreté prsty často nie sú len problémom batoliat. Prieskumy dokazujú, že úrazy prstov sú častejšie u chlapcov ako u dievčat, najmä v období medzi 5. - 9. rokom a neskôr medzi 10. - 13. rokom.

Nepríjemným zraneniam prstov môžeme predísť pomerne jednoduchým spôsobom. Existujú lišty alebo len prstence na ochranu pántov dverí, takže v čase keď sa dvere otvárajú, deti nemôžu strčiť prsty do vzniknutej štrbiny medzi závlačkami.

Vhodným miestom pre bezpečnostné západky, pomáhajúce zamedziť riziku privretých prstov, sú zásuvky v kuchyni alebo v dielni, bezpečnostné poistky na nebezpečne sa vyklápajúce okná, či elektrické zásuvky.

Nezabudnite ani na staré, ale osvedčené kliny do dverí. Keď nechávate dvere otvorené, uistite sa, že sú zaistené z oboch strán. To pomôže hlavne pri menších deťoch. Pozor na prievan, ktor7 takýmto spôsobom môže vzniknúť veľmi ľahko.

Ak chcete deťom zabrániť v otvorení dverí s okrúhlou kľučkou, môžete na ňu použiť kryt, ktorý malé dieťa nedokáže stlačiť, aby ho otvorilo. Kryt sa jednoducho bude otáčať stále dookola.

U detí je niekedy ťažké predvídať, čo ich hlavička vymyslí. Preto nie je na škodu urobiť opatrenie skôr, než bude neskoro.

spracoval: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.