O materinskom pute - II. časť


vzťahy
Len málo medziľudských spojení je takých pevných ako puto medzi matkou a jej dieťaťom. Niektoré mamičky ho pocítia už pri prvom pohľade na svoje dieťa, iné na ňom pracujú o čosi dlhšie a ich prvé dni s novorodencom sú ustrašené a zmätené. Táto reakcia je však prirodzená a nie je na mieste cítiť sa kvôli nej previnilo. Existuje veľa spôsobov ako budovať materinské puto a práve o nich bude reč v dnešnom článku.

Otec cita dietatuKeď sa dieťa stráni dotykov

Ak sa vaše dieťa z nejakého dôvodu stráni mazlenia, môžete vyskúšať aj iný druh dôverného kontaktu, akým je pohladenie cez šaty alebo len jednoduché podržanie za ruku. Niekedy miesto prílišného dotýkania viac zaberie prečítanie rozprávky, vzdušná pusa, šepkanie alebo pesnička.

Zbližovanie sa s dieťaťom po práci

Výskumy dokazujú, že mamičky, ktoré po pôrode chodia do práce, si dokážu so svojím dieťaťom vytvoriť rovnako silné citové puto ako tie mamičky, ktoré sa rozhodnú zostať doma. Keď prídete z práce domov, snažte sa čo najviac času stráviť so svojím dieťaťom a mať dieťa na blízku aj vtedy, keď sa mu práve nemôžete venovať naplno.

Aj oteckovia si dokážu vytvoriť puto so svojími deťmi

Ani oteckovia nemusia zostať pri starostlivosti o svojho potomka bokom. Niektorí sa svojich povinností ujmú od začiatku s nadšením, iní majú pred vzťahom matky a dieťaťa niekedy až nemiestny rešpekt a obavy, alebo sa jednoducho toho malého uzlíčka boja dotknúť.

Po prekonaní počiatočných rozpakov však dokáže každý otec byť nielen platnou pomocou svojej manželke ale zároveň si vytvoriť vlastné citové puto so svojím dieťaťom prostredníctvom prebaľovania, prezliekania kúpania a mazlenia sa s dieťaťom.
Po kŕmení môžu oteckovia pomôcť dieťaťu s odgrgnutím a v noci sa môžu s partnerom striedať pri postieľke dieťaťa a dať tak mamičke príležitosť k lepšiemu oddychu.

Jednoduché hry s dieťaťom vedia pobaviť aj oteckov, odreagujú sa pri nich od každodenných problémov v práci, uvoľnia sa a lepšie spoznajú svoje deti čo nielen im pomôže vztvoriť pevnejšiu a spokojnejšiu rodinu.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.