Symptómy celiakie u bábätiek


zdravie




Celiakia je autoimunitným ochorením organizmu tvoriaceho protilátky, ktoré lepok vnímajú ako škodlivú zložku a spôsobujú zápal steny tenkého čreva. Táto porucha sa žiaľ nevyhýba ani najmenším, preto je užitočné poznať jej základné príznaky.
deti v kuchyni_tsp76549087 Ak sa toto ochorenie nachádza v rodinnej anamnéze, mali by byť novorodenci v takejto rodine pozorne sledovaní. Mimoriadne riziko rozvinutia tejto choroby hrozí u detí s Dawnowým a Turnetovým syndrómom alebo chudokrvnosťou (anémiou). Rizikovou skupinou sú aj všetky deti kŕmené prevažné dojčenskou výživou. U dojčených detí sa príznaky celiakie začínajú prejavovať v období prechodu na tuhú stravu.

K hlavným príznakom tejto poruchy u celkom malých detí patrí hnačka, ktorá je dôsledkom neschopnosti tenkého čreva vstrebávať potraviny s obsahom lepku. Indikátorom prepuknutia choroby v domácich podmienkach preto môže byť množstvo a kvalita stolice, ktoré dieťa vylúči po nakŕmení (nezdravá stolica býva bledá, mastná a nepríjemne páchnuca). Ak má dieťa hnačku pravidelne, treba po konzultácii s pediatrom zvážiť zmenu dojčenskej výživy.

K príznakom celiakie u malých detí patria aj bolesti brucha, nadúvanie či zvracanie po nakŕmení dojčenskou výživou s obsahom lepku. Celiakia u malých detí môže byť príčinou spomaleného rastu, ktorého výsledkom býva rednutie kostí, chudokrvnosť, strata hmotnosti, apatické stavy alebo nadmerná podráždenosť z nedostatku základných živín: tukov, proteínov, vitamínov a minerály.

Rozvinutie celiakie sa overuje krvnými testami, prípadne biopsiou tenkého čreva. Po pozitívnom výsledku sa odporúča aspoň šesť mesačná bezlepková diéta, po ktorej sa krvné testy zopakujú.

spracoval: M. P.