Zamestnaní rodičia


financie
„Mami, kedy prídeš domov?“ Deti často vyprevádzajú rodičov touto otázkou. Niekedy sa ťažko vysvetľuje, že „doba je zlá“. Deti by chceli peniažky, no zároveň rodičov, ktorí by boli doma. Je to vôbec možné?
mama s dcerou pri pocitaci_tsp121900788”Doba je zlá” je fráza, ktorá je dávno otrepaná. V žiadnej dobe to nebolo ľahké. Deti zamestnaných rodičov však mali kedysi na výber viac možností ako teraz. Lamentovanie nad tým, čo bolo kedysi, nepomôže. Rodina musí fungovať! A tak deti, rôzne podľa veku, musia mať i svoje práva a povinnosti.

Deti zamestnaných rodičov sú často odkázané samé na seba

V rodinách, kde obaja rodičia pracujú, sa musia povinnosti rozdeliť tak, aby všetko fungovalo. Svoj podiel „zodpovednosti“ musí priložiť každý sám. V každom prípade je podstatné dohodnúť si pravidlá. Nemenej podstatná je i snaha a tú vedia prejaviť i menšie deti.

Deti zamestnaných rodičov majú často pocit, že rodičia nemajú ”nikdy” čas

I keď sú rodičia pracovne zaneprázdnení, musia si nájsť čas, ktorý svojim deťom venujú, napr. na pomoc pri učení, na spoločný rozhovor, na vyriešenie naliehavého problému, na radu, alebo len tak na chvíľku strávenú spoločne. Deti nikdy nesmú mať pocit, že sú na obtiaž.

Deti si rodičov často nárokujú

Deti chcú mať rodičov pre seba. Preto si ich nárokujú. Prekvapte ich napr. nečakaným dňom voľna, alebo vymyslite spoločný program cez víkend. V žiadnom prípade však nevymieňajte prácu za deti. Neskôr by sa vám to mohlo vypomstiť.

Deti musia vidieť snahu

malovanie_tsp152493495Ak dieťa o niečo poprosí, musí vidieť, že máte záujem. I keď nie vždy je možné všetko zosúladiť, podstatná je snaha. A deti rýchlo vycítia. Tak ako vedia vycítiť kedy prísť „s prosíkom“, rovnako vedia vycítiť, že niečo nie je v poriadku. Detská dušička je citlivá, no boľačky často nevidieť.

Výčitky zamestnaných rodičov

Rodičia často trpia výčitkami svedomia, že so svojimi deťmi trávia málo času. Snažia sa svoju neprítomnosť „odčiniť“ hračkami, sladkosťami alebo inými pozornosťami. Hračky rodičov nikdy nenahradia. Dieťa môže nadobudnúť nesprávne predstavy, čo si môže dovoliť. Namiesto toho, aby sa rodičia vždy, keď majú čas venovali deťom, uplácajú ich „náhradnou“ láskou a starostlivosťou.

Ak nemôžete so svojími deťmi tráviť toľko času ako by ste chceli, ponúknite im program s babkou, spolužiakmi, kamarátmi. Dieťa nesmie mať pocit samoty. Musí vedieť, že rodič je ten, komu na ňom záleží.

autor: Bibiána Želisková