Príznaky blížiaceho sa pôrodu


zaujímavosti
Jednou z najväčších obáv takmer každej budúcej mamičky je predčasný pôrod. Z príznakov popísaných v dnešnom článku sa pritom nemusia prejaviť všetky naraz, ale každý z ních určitým spôsobom oznamuje blížiaci sa príchod bábätka na svet.

tehotenstvo02Presakovanie krvi

Priesak krvi vyzerá ako hnedá červená alebo ružová škvrna, ktorú môžete spozorovať na toalete alebo na spodnej bielizni. Je to signál, že krčok maternice sa začína predlžovať, presúvať dopredu a pripravovať na pôrod.

Priesak sa však môže objaviť aj po vaginálnom vyšetrení vo vyššom štádiu tehotenstva, takže nemusí vždy ohlasovať blížiaci sa pôrod. Aj keby sa tak stalo, skutočný pôrod obyčajne príde po niekoľkých hodinách, niekedy až týždňoch.

Hlienová zátka

Krčok maternice je pri tehotenstve uzatvorený hrubou hlienovou zámkou, ktorá uzatvorením maternice pomáha chrániť plod počas tehotenstva. Keď sa kŕčok začne predlžovať, môže sa časť tejto zátky vylúčiť. Koľko z tohto procesu spozorujete navonok, záleží od toho ako rýchlo bude postupovať. Možno spozorujete len zvýšené vylučovanie, alebo sa naopak môže stať, že sa celá zátka uvoľní naraz a nečakane. Skutočný pôrod potom nasleduje za niekoľko hodín.

Uvoľňovanie stolice

Uvoľňovanie stolice je prirodzený spôsob, ktorým sa telo pripravuje na pôrod a uvoľňuje tak cestu pre dieťa. Koniec koncov, vagína a análny otvor sú oddelené len tenkou koženou prepážkou. Skutočný pôrod je potom už len otázkou niekoľkých hodín.

Kontrakcie

Kontrakcie pomáhajú krčku maternice rozširovať sa a tým otvárajú dieťaťu cestu na svet. Veľa žien má kontrakcie niekoľkokrát počas tehotenstva a nie všetky musia byť predzvesťou blížiaceho sa pôrodu. Pravé kontrakcie sú obyčajne silnejšie, dlhšie a v krátkych časových intervaloch.

Bolesti chrbta

Bolesti chrbta, ktoré v pravidelných intervaloch ustupujú a zasa sa vracajú, môžu tiež patriť k príznakom blížiaceho sa pôrodu. Ak je bolesť chrbta nepretržitá či naopak premenlivá, môže byť vlastne ozvenou kontrakcií spôsobenou špecifickou polohou plodu.

autor: M. P.