Ako sa vyhnúť sviatočnému trucovaniu


výchova
Vianočné sviatky sú jedinečnou príležitosťou k príjemným rodinným zážitkom. Nanešťastie hektická predvianočná atmosféra je aj obdobím, kedy sa aj najpokojnejšie dieťa z ničoho nič premení na trucovitého, usmokleného a nevychovaného nespratníka. Na podobné zážitky by každý rodič najradšej rýchlo zabudol, no našťastie existuje spôsob, ako takémuto nepríjemnému detskému správaniu predísť.

strach z mikulasaStretnutie s koledníkmi

Ste presvedčení, že vaše dieťa bude mať zo stretnutia s koledníkmi veľkú radosť a vy získate zaujímavú momentku do rodinného albumu. Ale keď nastane tá dlho očakavaná chvíľa, váš potomok spanikári a usedavo sa rozplače. Aby ste predišli podobnej scéne, skúste dieťa na zážitok vopred pripraviť. Nechajte ho nech pozoruje iné deti ako sa pridajú ku koledníkom a sledujte jeho reakciu. Ak nadšene čaká, kým príde na neho rad, je to v poriadku. Ak nie, nestrácajte zbytočne čas.

Strach z príbuzných

Pri veľkých rodinných stretnutiach sú deti často vystrašené zo záplavy neznámych tvárí a hlasov. Na podobné udalosti ho môžete pripraviť tak, že mu ukážete fotografie aspoň niektorých z nich. Skúste pri tom trochu zaimprovizovať a zahrajte sa “na predstavovanie návšteve.“ Stačí, keď dieťa neznámeho pozdraví a povie svoje meno.

„Chcem, chcem“

Cez sviatky je možno viac ako inokedy ťažšie prejsť pomedzi regále supermarketu s dieťaťom bez toho, aby mu nepadlo do oka niečo z pestrej ponuky, tovarom preplnených regálov.

Skôr ako sa vyberiete do obchodu, určite si spoločne s dieťaťom jasný cieľ nákupu. Vopred sa dohodnite, že idete kupovať darček pre konkrétneho človeka a nie pre seba ani pre neho. Zároveň však zdôraznite, že jeho pomoc je pre vás dôležitá a vítaná, preto si treba výber vhodného darčeka starostlivo rozmyslieť.

Ak sa aj napriek tomu bude dieťa pri nakupovaní dožadovať čohosi, skúste celú situáciu vyriešiť s humorom a pripomenúť mu, komu ste prišli kupovať darček. Spýtajte sa, či by podľa neho vec, ktorú ste vybrali, obdarovaného skutočne potešila.

Trucovitý oslávenec

Vaše dieťa sa pri oslavách či pod vanočným stromčekom náhle rozplače, že taký darček nechcelo. Poučte svoje dieťa vo vhodnej chvíli, že hoci sa nám nemusí páčiť všetko, čím nás príbuzní alebo blízki priatelia obdarujú, slušnosť káže za každý dar zdvorilo poďakovať. Často sa stáva, že ak dieťa dôrazne učíme neklamať, ešte nechápe drobný rozdiel medzi lžou a zdvorilosťou. Preto je dobré obrniť sa veľkou dávkou trpezlivosti.

Trucovanie pri stole

Strávili ste celý deň pri sporáku, aby ste pripravili slávnostné menu pre celú rodinu a váš potomok pri stole ohŕňa nosom a babre sa v tanieri, trúsiac nepríjemné poznámky. V prvom rade si musíte uvedomiť, že žiadny drobec neobsedí dlho na jednom mieste. Neposlušníka si preto radšej vezmite bokom a v súkromí mu vysvetlite ako sa správať pri stole. Chápaví príbuzní vám to určite nebudú zazlievať, pretože sami týmto prešli a vedia, že deti neraz pripravia rodičom rušné chvíle.

spracoval: M. P.