Čo sa deje v mozgu dieťaťa


zaujímavosti




Detský mozog je úžasný útvar. Má na starosti všetko od prvého úsmevu, prvého zamrnčania, dvihnutia rúčky až po prvý krok. Rýchlosť akou detský mozog „rastie“, je naozaj zarážajúca. Najviac je tento doslova raketový pokrok badateľný v prvých 2 - 3 rokoch života. Ponúkame pohľad za oponu toho, čo sa odohráva v šedej mozgovej kôre Vášho potomka.
Väčšina detských mozgových buniek je už úplne vyvinutých a na svojom mieste, avšak mozgová kôra, časť mozgu zodpovedná za koordinované správanie, obsahuje len veľmi nízky počet prepojení medzi jednotlivými mozgovými bunkami. To sa však v priebehu prvých 2 - 3 rokov života rapídne zmení.

Prečo sú neutrálne spojenia také dôležité? Nervové bunky tiež známe ako neuróny vytvárajú medzi sebou spojenia - synapsie, ktorými si neuróny medzi sebou posielajú "správy". V praxi si vďaka tomuto spojeniu dokáže novorodenec spojiť tvár svojej matky s jej hlasom. Vďaka synaptickým spojeniam sa môže postupne rozvíjať aj sluch, pamäť, zrak, hmat, pohyb aj emócie.

Počet nových nervových spojení, ktoré sa vytvoria počas prvých rokov života, je ohromujúci. Podľa niektorých odhadov je to 250 000 - 500 000 spojení za sekundu. Dohromady to činí niekoľko miliónov nových spojení len za jediný deň, čo je viac ako u dospelého človeka.

Životaschopnosť týchto spojení je vo veľkej miere závislá na činorodosti dieťaťa. Povedzme, že by niekto s nekonečnými zdrojmi postavil počas jedného večera veľkomesto s mnohými ulicami, domami, obchodnými aj odpočinkovými zónami. Do tohto komplexu by ste potom nasťahovali obrovské množstvo ľudí a sledovali, ktoré časti a ulice Vášho veľkomesta sú najviac využívané. Vvšetky opustené zóny a prístupové cesty k nim necháte po nejakom čase zrovnať zo zemou. Tak si aj detský mozog zachová neurónové spojenia s najväčšou „prevádzkou“ a menej používané centrá sa budú vyvíjať len pomaly, alebo postupne ochabnú.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.