Poďme do ZOO


nápady a aktivity
Deti zvieratká milujú. Tipom na letnú prechádzku môže byť návšteva zoologickej záhrady. Tam môžu malí zvedavci obdivovať zvieratká, ktoré u nás nežijú, ale i tie, ktoré sú nám dobre známe. Dokonca si môžu zakúpiť krmivo a nakŕmiť ich priamo z ruky.
pstrosNávšteva ZOO je príležitosťou, ktorá ukáže na malej ploche veľkú nádheru prírody. Zvieratká žijúce u nás i v iných kútoch sveta dominantne zastupujú rôzne rody z ríše zvierat práve svojim pobytom v ZOO. Niekedy sa nám možno zdá, že tieto zvieratká nemajú dostatočný priestor, že ich podmienky sú stiesnené, alebo nedostatočné. Úsilím každej ZOO je vytvoriť čo najlepšie podmienky pre každého obyvateľa zoologickej záhrady.

Štyri zoologické záhrady na Slovensku

Na Slovensku sa nachádzajú zoologické záhrady v štyroch mestách: v Bratislave, Spišskej Novej Vsi, Bojniciach a Košiciach. Menší zoopark sa nachádza i v Stropkove. Počas prázdnin sú zoologické záhrady sprístupnené každý deň (v Spišskej Novej Vsi s výnimkou pondelka). Pri pokladni je potrebné zakúpiť si lístok, cena ktorého sa pohybuje od 40 do 130 Sk. Výnimku tvoria deti do 3 rokov, ktoré majú vstup zdarma. Súčasťou zoologických záhrad sú častokrát i detské ihriská, takže ak si deti budú chcieť oddýchnuť prostredníctvom hry, stačí sa zastaviť a nechať ich dosýta vyblázniť. Rodičia si tak môžu oddýchnuť v príjemnom prostredí oddychového areálu ktorejkoľvek zoologickej záhrady.

Letné prekvapenia v ZOO

Počas leta pripravili niektoré zoologické záhrady pre malých i veľkých návštevníkov malé prekvapenia. Napr. každý utorok a štvrtok je možné stráviť noc v košickej ZOO. Podmienkou je vlastný spací vak a odvaha započúvať sa do „nočných zvukov divokých šeliem“. Stálym prekvapením hlavného mesta je DinoPark. Ten sa stal atrakciou navsteva zoobratislavskej ZOO pre mnohých turistov prichádzajúcich i zo vzdialenejších kútov Slovenska.

Pomoc pre ZOO

Vytvorenie „náhradného domova“ pre zvieratká nie je lacnou záležitosťou. Jednou z možnej pomoci je adoptívne rodičovstvo. Stačí si vybrať zvieratko (zoznam je zverejnený i na internete) a zaplatiť dohodnutú sumu resp. sponzorský príspevok. Zoologickej záhrade možno pomôcť i poskytnutím ovocia, zeleniny, suchého chleba, sena, slamy, stavebného materiálu, alebo akejkoľvek finančnej čiastky.

Tip pre školákov

Zoologické záhrady sú častokrát tipom na školské výlety. Ak teda plánujete výlet a neviete „kam“, zavítajte s deťmi počas školského roka do ZOO. Veď ríša zvierat nám skutočne má čo ukázať.

Bibiána Želisková