Najlepšia stará mama na svete


vzťahy
Stará mama je ako poklad, ktorý máme pri sebe, keď ostatní dospelí nemajú čas. Nie všetky staré mamy majú možnosť byť so svojimi vnúčatami. Ale i keď sú ďaleko, vnúčatká vedia, že ich staré mamy ľúbia a majú vo svojich srdiečkach.

stara mama s vnukomVedia všetky staré mamy rozprávať?

"Stará mama, stará mama, poď sa so mnou hrať. Pozri, nakreslila som veľkého zajaca. A je ružový. Mala si i ty takého, keď si bola malá?“ „Ach dievčatko moje, keď som bola malá ...“, rozpráva stará mama.

Staré mamy však rozprávajú ináč ako mamy, rozprávajú srdcom. Ten kto vie počúvať, veľa sa dozvie. Srdce je tým najlepším rozprávačom, akého človek môže mať. Stará mama je pani, ktorá už nemá malé deti. Keď boli jej deti malé, nemala čas. Práca, povinnosti, domácnosť. Dnes, keď jej deti majú svoje deti, staré mamy čas majú. Čas, ktorý je tak vzácny, aby ho venovali svojim vnúčatám. Aspoň tak by to malo byť. Ak mamička nemôže, starká je tu, na to aby jej pomohla. Vybrať deti zo školy, pomôcť s úlohami, alebo sa len tak pohrať. Je kopec činností, ktoré môžu spolu robiť. Byť starou mamou je obrovská cnosť. Ale i tomu sa treba naučiť. Poznám starú mamu, ktorá nenávidela rockovú hudbu, ale jej vnuci ju milovali. A tak sa starká začala zaujímať práve o toto „skopičinstvo“ len preto, aby bola bližšie ku svojim vnukom. Zadovážila si knihy, nahrávky a tak sa časom stalo, že si túto hudbu obľúbila natoľko, že k nej prichádzali i priatelia jej vnukov.

... a že sú deti občas neposlušné?

To vôbec nevadí. Starké totiž vedia, že neposlušnosť je také malé šidielko, ktoré si občas nevie nájsť svoje miesto a tak sa s ním treba porozprávať. Niekedy ho stačí chytiť za rúčku a povedať: „Kristínka, Peťulko, Tomáško ...“ ako sa budeme hrať? A šidielko ustane a bude robiť to, čo starká povedala.

Starká, ktorá vie variť najlepšie

Vnúčatá majú občas pocit, že staré mamy vedia variť podstatne lepšie ako mamy. Avšak mamy nevedia, že to, čo starké navaria, je z lásky k svojim vnúčatkám. Preto to tak zvláštne chutí. Trošku pochopenia, pohladenia, za hrsť huncútstva a polievka je hotová. Ale to sú tie tajomstvá, ktoré starké ukrývajú.

Aké tajomstvá ešte staré mamy ukrývajú

Okrem toho, že vedia variť fantastická polievky, pečú „najsamlepšie“ buchty na svete. Obyčajne sú staré mamy tučné, ale niekedy i štíhle, nikdy však nie sú pritučné na to, aby zaviazali šnúrky na topánkach svojim vnúčatkám. A keď čítajú, nikdy nepreskakujú strany, ba ani sa nestarajú, či je to jednostaj tá istá rozprávka. A tiež hovoria i všetkými jazykmi na svete. Rozumejú nám, keď spíme, hráme sa, alebo len tak ledabolo pobehujeme po dvore. Starej mamy sa môžeme spýtať na hocičo: napr. „prečo je nebo modré, prečo psy nenávidia mačky, alebo ako dlho dozrieva jablko“. Staré mamy to vedia.

A že neveríte, že taká stará mama skutočne existuje? Tak sa pozrite do svojho srdiečka. Tam ju zaisto nájdete. Len jej nezabudnite občas povedať: “Starká, ľúbim ťa“.

autor: Bibiána Želisková