Sprievodca pocitmi budúcej mamičky - III. časť


pred bruškom
Dozvedeli ste sa, že čakáte bábätko? Len, čo sa túto novinu dozvedia vaši najbližší, je viac ako isté, že vás čakajú návaly dobre mienených rád, nácvik správneho dýchania, či prednáška o zdravom stravovaní. Len akosi všetci zabúdajú na to, ako sa skutočne cítite vy. A preto si dnes urobíme menší prierez emóciami a pocitmi sveta budúcej mamičky.

mama s placucim dietatkom_tsp79073929Tretí trimester


Tápanie v hmle

Začne to celkom nenápadne zabúdaním na dohodnuté schôdzky, potom začnú zlyhávať drobné predsavzatia. Ráno si poviete, že cez deň odložíte suchú bielizeň, len aby ste večer zistili, že ste na ňu celkom zabudli. Deň "D" sa nezadržateľne blíži a vy sa naňho podvedome sústredujete stále viac. Vaša intuícia síce rastie, ale často máte pocit, že nedokážete spočítať 2x2 a za nič na svete vás nenapadne, kam ste položili kľúče od bytu. Zvýšená hladina hormónov a nedostatok spánku k všeobecnému zmätku len prispievajú.

Ako to stráviť: Ak sa necítite vo svojej koži, je to tým, že v nej už dlhší čas nie ste sama. Doprajte si prechádzku, krátku relaxáciu, napíšte si tehotenský denník. Nezabúdajte na to, že ste tehotná! Nič sa nestane, ak čosi nevybavíte tak, ako ste si to naplánovali.

Domov pre bábätko

Veľa budúcich mamičiek pociťuje v treťom trimestri silnú potrebu pripraviť svoj dom na príchod dieťaťa dôkladným upratovaním a zdobením. Môže vás dokonca napadnúť, že si potrebujete zreorganizovať svoj šatník, konečne dôkladne upratať v špajzy alebo dokonca vymaľovať. Dokonale bláznivé činnosti, ktoré by vám mohli napadnúť mesiac pred termínom pôrodu! Niektoré z nich môžu byť užitočné, ale s ničím by ste to nemali preháňať.

Ako to stráviť: Chce to predovšetkým rozvahu a pokoj. Zariaďovanie detskej izby môže byť obdobím plným úzkosti, preháňania a možno aj neprimeraného utrácania, ale tiež radostným obdobím naplneným radosťou z príchodu malého človiečika. Preto je dobré si uprostred horúčkovitých príprav „na bábätko“ pripomenúť, že nie všetko musí byť hotové na sto percent.

plac novorodencaUž je to tu, miláčik

Ohňostroj pocitov počas tehotenstva je len kvapkou v mori v porovnaní s prvými príznakmi blížiaceho sa pôrodu a samotným pôrodom: bolesť, kontrakcie, chvíľky nízkeho sebavedomia, hmlistá pamäť. Jediné ďalšie obdobie, v ktorom telo prechádza toľkými zmenami v tak krátkom čase, je odchod z tohto sveta.

Ako to stráviť: Kvalifikovaná starostlivosť je heslom dňa. Ak je to možné, zúčastnite sa kurzu pre budúce mamičky. Pripravený človek sa ľahšie zbavuje iracionálneho strachu z nepoznaného.

„Baby blues“

S pôrodom, čuduj sa svete, prichádza aj pocit straty, nedostatok spánku, strata dlhodobej identity a nová etapa prípravy na rodičovstvo. „Baby blues” v sebe zahŕňa tisíce protichodných pocitov, ktoré často po čase jednoducho ustúpia, ale môžu mať aj ťažší priebeh.

Ako to stráviť: Vyrozprávajte sa toľko, koľko len vládzete. Najlepšie v spoločnosti ostatných mamičiek a to aj vtedy, keď váš pôrod neprebiehal tak, ako ste si predstavovali. Vaša psychika sa potrebuje uvoľniť, telo zotaviť a to aj napriek tomu, že po všetkých týchto komplikáciach nakoniec držíte v náručí zdravé a krásne dieťa.

spracoval: M. P.