Na plaváreň aj v zime


zdravie
Detskú imunitu je nutné posilňovať neustále. Neexistuje ročné obdobie, ktoré by neprinášalo dostatok príležitostí k športom či k aktivitám zdraviu prospešným. V zime je to napr. lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie... Ale holdovať sa dá i plávaniu.
deti v bazeneUrčite sa vo vašej blízkosti nachádza nejaká krytá plaváreň či bazén, návštevu ktorého vaše deti ocenia. Deti vodu milujú. Voda je totiž fenomén, ktorý v sebe ukrýva širokú škálu vplyvov, ktoré majú priaznivý účinok na ľudský organizmus. Čím je dieťa menšie, tým je efekt vplyvu vody na jeho organizmus výraznejší. Voda významne podporuje psychomotorický vývoj, zlepšuje všetky obehové a funkčné parametre organizmu, má významný vplyv na podporu imunitného systému, zlepšuje otužilosť. Dieťa plávajúce, či čľapkajúce sa vo vode, získava podstatne viac nových pohybových aj psychických podnetov, ktoré pre svoj vývoj neustále potrebuje. A navyše voda sa preň stáva silným emotívnym zážitkom.

S deťmi na plaváreň

Ak sa rozhodnete s deťmi plaváreň navštíviť a nemáte s konkrétnym zariadením vlastné skúsenosti, skúste sa najprv poinformovať v okruhu vašich známych, alebo na mieste príslušného zariadenia.

Čo by ste mali vedieť skôr, než plaváreň navštívite

Voda v bazénoch by mala byť udržiavaná na vysokej hygienickej úrovni. Detský bazén by mal mať hĺbku cca 60 cm, záleží od konkrétneho zariadenia aké druhy bazénov ponúka. Hĺbka bazéna pre dospelých sa pohybuje okolo 180cm. Na bezpečnosť návštevníkov majú počas celého dňa dozerať profesionálni plavčíci, ale v prípade dieťaťa je nevyhnutná prítomnosť rodiča, alebo inej dospelej osoby. Teplota vody by nemala byť nižšia ako 28 °C. Zvyčajne sa pohybuje okolo 30 - 32 °C.

V ponuke plavární sú mnohokrát i sauny, masážne salóny, fitnes centrá, ale ich návštevu treba starostlivo zvážiť. Ak sa chystáte na plaváreň s deťmi, je potrebné vyberať také zariadenie, ktoré ponúka čo najširšiu škálu služieb najmä pre deti napr. detskú plaveckú školu, rôzne aerobné vodné cvičenia, hodiny vyhradené na pobyt vo vode pre matky s malými deťmi. Ak máte takúto možnosť, určite ju využite. Vaše deti vám budú vďačné. Strávia príjemnú chvíľku nielen s vami, ale i s ostatnými malými vodychtivými „plavcami“ a vy urobíte niečo prospešné pre ich zdravie. A do toho sa predsa investovať oplatí.

spracovala: Bibiána Želisková