Ako naučiť deti hospodáriť s peniazmi


financie
Najlepším spôsobom ako dieťa naučiť zodpovednému hospodáreniu s peniazmi je dať mu vreckové, avšak skôr ako vyberiete prvú bankovku aby ste ju vložili do ruky svojej ratolesti, mali by ste si spresniť niekoľko vecí.

PokladnickaDieťa by malo byť schopné si peniaze spočítať. Účelom vreckového je naučiť dieťa už od malička zodpovednosti preto je zbytočné dávať vreckové dieťaťu, ktoré ešte nechápe na čo peniaze slúžia.

Rovnako je dobré navrhnúť dieťaťu spôsob použitia vreckového. Určite by ho nemalo používať na veci dennej potreby, ale malo by si z nich vedieť odložiť na vytúženú hračku, knihu či návštevu cukrárne. Pre staršie deti je rozumným krokom zvýšenie vreckového tak, aby pokrývalo desiatu, alebo obedy v školskej jedálni čo im pomôže osvojiť si určovanie správnych priorít vo výdavkoch.

Na použitie vreckového ako “odmeny” za bežné domáce práce vládnu rozdielne názory. Jedny tvrdia, že je tov poriadku, iný by také niečo nikomu neodporúčali a ja si neskromne mzslím, že majú pravdu. Za bežné domáce práce by "bonusy" byť nemali, ale za mimoriadnu "brigádu" akou môže bzť pokosenie trávnika či umytie autaba odmena byť mohla.

Na otázku aké vysoké by malo byť vreckové je ťažko presne odpovedať. Veľa záleží na príjme konkretnej rodiny, jej etických hotnotách, prioritách a zvykoch.

autor: M. P.