Ako temperament ovplyvňuje život v rodine


zaujímavosti




Individuálne rozdiely v temperamente a modeloch správania majú pre život v rodine rozhodujúci význam. Sú deti, ktoré sa rodinnému prostrediu prispôsobujú pomerne rýchlo a bezproblémovo so svojimi súrodencami majú od začiatku dobré vzťahy.
budovanie sebavedomia_02_tspstk96613corNa druhú stranu energické a aktívne deti majú u svojich najbližších povesť „problémových“ jedincov, požiadavkám rodiny sa prispôsobujú s určitými ťažkosťami a ich vzťahy s rodičmi aj súrodencami sú poznačené roztržkami a napätím. Len si spomeňte ako dokáže mladší aktívny súrodenec „liezť na nervy“ staršej rozvážnej sestre, ktorá sa v spoločnej detskej izbe snaží písať domáce úlohy. Rovnako dieťa s nízkou výdržou dá rodičom veľa námahy, kým ho prinútia dokončiť domácu úlohu, či pomôcť s niečím v domácnosti.

Za zmienku stojí aj miesto rodičovského temperamentu pri výchove detí a reakcia na podnety od vlastných detí. Aj ich reakcie môžu byť prudké a intenzívne, alebo naopak pomalé a pokojné. Zmes rodičovského a detského temperamentu má na citovú atmosféru v rodine veľký vplyv. Môžu viesť k pozitívnemu vzájomnému ovplyvňovaniu alebo naopak k frustráciám, až ostrým konfliktom. Pozoruhodné sú aj očakávania, ktoré rodičia mávajú voči deťom. Niektoré povahové črty sú viac tolerované chlapcom ako dievčatám. Napríklad plachosť a citlivosť sa viac cení u dievčat ako u chlapcov.

Porozumenie detského temperamentu otvára rodičom nový pohľad na dieťa a celkové vzťahy v rodine. Energické a zvedavé dieťa začnete vnímať viac ako „živé“, než ako dotieravé a z plachého "pomalšieho" chlapca sa stane premýšľavý.

Zohľadňovanie detského temperamentu rozhodne neznamená, že dieťa nemá byť zodpovedné za svoje správanie. Snaží sa iba ponúknuť návod, ako na detské správanie primeraným spôsobom reagovať. V rodinných vzťahoch sú to práve na prvý pohľad nepodstatné „drobnosti“, ktoré môžu až prekvapujúco zmeniť celkovú atmosféru. Mnohí rodičia by určite potvrdili, že pomalšiemu dieťaťu je lepšie ráno nechať viac času na raňajky a odchod do školy, ako mu už od rána pripomínať, aby „pohlo kostrou“. Aj dieťa, ktoré sa často pohrúži do činnosti, ktorú práve robí, je lepšie vopred upozorniť na blížiaci sa čas večere, či na čas ísť spať.

Plaché a ťažko prispôsobivé dieťa často nemá rado prekvapenia ani náhle zmeny každodenných činnosti. Naopak, zakladá si na pravidelnosti a poriadku. Veľmi mu pomôže, ak chystanú zmenu vopred oznámite, aby tak dostalo čas sa na ňu pripraviť. Energickému dieťaťu neurobíte radosť dlhou jazdou v aute bez častých prestávok. Pôvodne zamýšľaný príjemný výlet sa rýchlo môže zmeniť na vojnu nervov.

Život každej rodiny sa skladá z veľkého počtu drobných stretnutí, ktoré každodenne určujú kvalitu vzájomného spolužitia. Rozdielne povahy jej členov sú dôležitým indikátorom toho, čo v tejto základnej bunke spoločnosti pôsobí súzvuk alebo napätie. Vzájomné spoznávanie sa je dôležitým prostriedkom na ceste k úspešnému odstraňovaniu „trecích plôch“ a väčšej súdržnosti celej dodiny.

spracoval: M. P.


Detský temperament a rodina


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.