Prieberčivé batoľatá


výživa




Stravovacie návyky najmenších sú medzi rodičmi obľúbenou témou na rozhovor. Je jedna vec, ak dieťa odmieta určité druhy potravín a celkom iná, ak je ochotné jesť iba maškrty bez väčšej výživnej hodnoty. Odborníci sa zhodujú v tom, že prieberčivosti v jedle sa deti učia a nerodia sa s ňou.
Detsky priborKeď bol malý Riško v predškolskom veku, mal v škôlke kamaráta, ktorý zbožňoval cestoviny. Jedného dňa strávil Riško so svojím rovesníkom celé odpoludnie a jeho mama nezabudla druhej mame pripomenúť, že jej malý má rád cestoviny so syrom. A tak keď prišiel čas obeda, starostlivá hostiteľka ponúkla obidvom chlapcom cestoviny so strúhaným eidamom. Prekvapená, že sa Riško svojho obľúbeného jedla vôbec nedotkol, oznámila túto novinu Rišovej mamičke. „Musím sa Vám ospravedlniť“, znela jej odpoveď, zabudla som povedať, že syr na špagetách musí byť tavený.“

Batoľatá majú často zvláštne chute. Sú dni, kedy by „zjedli aj klince“ a inokedy sa budú dlho šprtať v tanieri svojho najlepšieho jedla, aby nakoniec nevzali do úst ani jediné sústo. Odborníci na detskú výživu tvrdia, že za prieberčivým jazýčkom sa môže skrývať boj o sebaurčenie. Jednou z mála vecí, nad ktorou majú deti v tomto veku kontrolu, je práve obsah taniera a tak sa osmeľujú vyberať si. Dnes sa pokúsime priblížiť vám najbežnejšie konfliktné situácie a ich riešenie.

„Apetít môjho drobca je buď bezuzdný alebo žiadny“

Dvojročná Anička v jeden deň zje všetko čo vidí, aby sa ďalší deň takmer ničoho nedotkla. Pre jej správanie existuje jednoduché vysvetlenie: batoľatá nepotrebujú jesť toľko ako nemluvňatá. Ich rast sa v porovnaní s predchádzajúcim vývinovým obdobím podstatne spomaľuje. Každé 3 mesiace nemluvňa povyrastie približne o 7,5 cm, batoľaťu dosiahnutie rovnakej dĺžky trvá skoro celý rok.

Nedúfajme preto, že dieťa v tomto veku bude mať stravovacie návyky dospelých s troma pravidelnými chodmi každý deň. Miesto toho mu radšej ponúknime päť menších porcií s minimálnym množstvom prázdnych kalórií (sladkosti, malinovky, presladené ovocie) a nenechajme sa vyviezť z miery, ak niektorú z nich vynechá. Batoľatá dokážu „prežiť“ aj na nepravidelne prijímanej strave.

dieta pri jedle„Môj drobec by chcel večerať stále to isté“

Malá výmyselníčka Sofia si myslí, že rezance utopené v masle sú tým najlepším receptom na sladké sny a jej neraz zúfalá mamička jej ich často dopraje. Batoľatá milujú opakovanie a to je aj hlavný dôvod pre uvedený „zlozvyk“. Chcú počuť, či vidieť stále tú istú rozprávku, hrať sa stále s rovnakou hračkou a aj jesť pravidelne rovnaké jedlo. Rodičia sa tak môžu obávať, že vedú dieťa k prieberčivosti, ale takéto správanie nie je v batolivom veku ničím neobvyklým.

„Čas kŕmenia je aj časom veľkého neporiadku“

Dieťa akoby naschvál svojho živiteľa trápilo. Naberie sústo na lyžičku a sleduje ako bude reagovať na rozhadzovanie, náročky rozliatz nápoj, či prsty namáčané vo vzniknutej kaluži.

Neoddeliteľnou súčasťou batolivého veku je experimentovanie a skúmanie, časti jedla nevynímajúc. Koľko asi potrvá mäsovej guľke, kým dopadne na zem? Ako vyzerá rozpučený hrášok? To všetko sú otázky, ktoré vyžadujú praktickú odpoveď pre všetky zmysly. Nebuďme preto na dieťa prísni, ak pri jedle sem-tam niečo rozleje či rozpučí. Niektoré deti sa hrajú s jedlom preto, že sa nudia. Takým treba nájsť vhodné rozptýlenie.

spracoval: M. P.