Sedem spôsobov ako podporiť detskú imunitu


zdravie




Nachladnutie a chrípka sú neoddeliteľnou súčasťou detstva. Napriek tomu existuje spôsob, ako dieťa ochrániť. Všetci prichádzame na svet s rôzne vyvinutým imunitným systémom, ktorý sa dotvára aj po narodení.
dievcatko so psomDetskí lekári povážujú 6 - 8 prechladnutí, chrípku alebo zápal stredného ucha za bežnú súčasť budovania imunity. Aj napriek tomu však existuje spôsob, ako dieťaťu poskytnúť účinnú muníciu v boji proti všadeprítomným bakteriám a bacilom.

1. Ponúknite dieťaťu v každodennej strave dostatok zeleniny a ovocia

Mrkva, zelené fazuľky, pomaranče, jahody - to všetko obsahuje veľké množstvo fytonutrientov - rastlinných látok posiľňujúcich odolnosť mladého organizmu. Látky ako karotén alebo vitamín C podporujú tvorbu bielych krviniek a interferónov, ktoré sú druhom zložitých proteínov, vytvarajúcich ochranný obal okolo telových buniek. Strava bohatá na fytonutrienty je tiež účinnou prevenciou proti rakovine, chronickým alebo srdcovým chorobám.

2. Doprajte dieťaťu dostatok spánku

Výskum s dospelými pacientmi dokázal, že nedostatok spánku oslabuje imunitu a robí tak organizmus náchylnejší k infekcii. Rovnako to platí aj pre deti, ktoré množstvo aktivít v škôlke môže natoľko vybudiť, že majú problém počas dňa odpočívať. Novorodenec potrebuje pre zdravý vývin aspoň 18 hodín spánku denne, batoľa 12 - 13 hodín a predškolák aspoň 10 hodín. Ak si vaše dieťa nedokáže pospať cez deň v škôlke, skúste ho doma večer uložiť o niečo skôr.

3. Doprajte dieťaťu dojčenie

Materinské mlieko je najlepším základom pre budovanie prirodzenej detskej imunity. Dojčenie je najlepším spôsobom ako predísť zápalom stredného ucha, alergiám, hnačke, zápalu pľúc, meningitíde, zápalu močových ciest aj náhlemu úmrtiu v detstve. Jedinečné zloženie materinského mlieka má pozitívny vplyv na rozvoj detského mozgu a nervovej sústavy, pôsobí preventívne proti cukrovke, kolike a istým druhom rakoviny, ktorá môže prepuknúť v dospelosti. Kolostrum – „prvomlieko“, ktoré sa v mliečnych žľazách matky začína vytvárať v prvých dňoch po pôrode, je na tieto imunizačné látky mimoriadne bohaté. Dojčenie je pre dieťa dôležité najmä v prvých šiestich mesiacoch života, ale nezaškodí, ak je dieťa dojčené až do prvého roka.

4. Pestujte rodinný telocvik

Športové aktivity a liečebná telesná výchova tiež prispievajú k budovaniu fyzickej odolnosti. V pestovaní zdravých návykov sú pre deti ich rodičia najbližšími vzormi. Ak chcete deti priviesť k pravidelnému telocviku, mali by ste sami začať cvičiť. Rodinnou formou "rozcvičky" sa môže stať napíklad pravidelná bicyklová trasa, či jazda na kolieskových korčuliach, pešie túry alebo spoločné tenisové, či futbalové zápasy.

chlapec a lekar5. Naučte deti strážiť prvú obrannú líniu

Boj proti baktériám síce priamo neposilňuje imunitný systém dieťaťa, zato pomáha udržiavať si odstup od možných zdrojov nákazy. Prvou zbraňou v tomto boji je pravidelné a dôkladné umývanie rúk. Obzvlásť to platí o umývaní rúk pred jedlom, po výmene plienok, po hre s domácimi maznáčikmi, vyfúkaní nosa, použití toalety, po príchode domov z lekárskeho vyšetrenia alebo dlhšej ceste verejnou dopravou. Deti môžete k osobnej hygiene motivovať tak, že im dovolíte vybrať si svoj vlastný uterák, dezodorant alebo zubnú kefku. Ak je dieťa choré, nemalo by mať svoju zubnú kefku na jednom mieste s ostatnými členmi rodiny. To platí hlavne pri ochoreniach, ako sú angína alebo chrípka.

6. Chráňte dieťa pred cigaretovým dymom

Ak fajčia obaja alebo len jeden z rodičov, mali by sa kvôli svojmu dieťaťu pokúsiť s touto neresťou skoncovať. Cigaretový dym obsahuje totiž viac ako 4000 rôznych toxínov, z ktorých väčšina usmrcuje telové bunky. Deti sú na dôsledky pasívneho fajčenia citlivejšie ako dospelí, pretože rýchlejšie dýchajú a detský organizmus sa škodlivých látok nevie zbaviť tak efektívne ako organizmus dospelých. Cigaretový dym zvyšuje riziko zápalu, astmy alebo nervového poškodenia malých detí. Preto ak už musíte fajčiť, tak iba vonku a mimo dosahu detí.

7. Netrvajte za každú cenu na liečbe antibiotikami

Naliehanie na detského lekára, aby pri každej chrípke, či prechladnutí predpisoval dieťaťu antibiotiká, nie je najlepším riešením. Antibiotikami sa liečia predovšetkým ochorenia spôsobené baktériami. Väčšinu detských ochorení však spôsobujú vírusy. Neuvážená antibiotická liečba môže viesť k nežiaducej rezistencii na určité kmene baktérií, takže aj jednoduchý zápal strednéh ucha sa môže neskôr nepríjemne skomplikovať. Preto je potrebné predpisovnie antibiotik obmedziť na minimum.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.