Letné zručnosti - I. časť


nápady a aktivity
Deti sú vďačnými spoločníkmi letných dní. Rady sa nechávajú nosiť na rukách, alebo voziť v kočíku a aj tá najmenšia kaluž vody im dokáže priniesť hodiny netušenej blaženosti. Je viac ako pravdepodobné, že vaša ratolesť bude pripravená užiť si aj náročnejších letných chvíľ.
Hojdanie na hojdackeAj keď podstatné letné zručnosti akými sú chytanie lopty, skákanie cez švihadlo, alebo odrážanie sa na hojdačke vaše dieťa dokonale zvládne až okolo 5. roka života, pevné základy môžete položiť ešte skôr. Preto neváhajte a užívajte si stále rastúce zručnosti svojho dieťaťa v každom veku.

Hojdanie na hojdačke

Potrvá hodnú chvíľu, kým sa vaše dieťa naučí samostatne hojdať a odrážať vyššie. K zvládnutiu tohto pohybu je potrebná koordinácia rovnováhy, sily a správne načasovanie, čo nie sú zručnosti vlastné predškolskému veku.

Tip: pri hre na hojdačke si nájdite dospelého partnera, jeden bude dieťa odrážať vpredu a druhý ho zachytí vzadu. Povedzte dieťaťu, aby sa pri pohybe vpred usilovalo špičkami prstov dotknúť osoby stojacej vpredu a pri pohybe dozadu pätami osoby stojacej vzadu. Samostatné hojdanie sa môžete od dieťaťa očakávať v 4. - 6. roku života.

Skákanie cez švihadlo

Sústreďte sa na pôžitok zo skákania. V lete nie je núdza o skákanie z miesta na miesto pri každej možnej príležitosti na školskom ihrisku, na chodníku pred blokom, alebo doma v bezpečí na veľkej posteli. Aj to je príprava na skákanie cez švihadlo alebo samostatné hojdanie sa na hojdačke.

Samostatné poskakovanie oboma nohami môžete od dieťaťa očakávať v 2. roku života, skákanie z jedného miesta na druhé od troch rokov a skákanie cez švihadlo po dosiahnutí 5. - 6. roku života.

autor: M. P.