Deti a zelenina


výživa




Deťom znova a znova pripomíname, že zelenina je zdravá a musia ju jesť, aby boli zdravé a silné. Túto vieru podporujú odborníci na výživu i lekári, ktorí hodnotu zeleniny a jej životne dôležitých zložiek ako je vláknina, vitamíny a minerály, poznajú už dávno.
zelenina_01Rôzne štúdie potvrdili, že v skupine obyvateľov, ktorých strava obsahuje veľké množstvo zeleniny a ovocia, je riziko výskytu rakoviny nižšie. Je veľa dohadov ako dochádza k ochrannému pôsobeniu zeleniny.

Rastliny chránia telo

Fytochemické látky sa vyskytujú vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny. Ako sa však zdá, kapustovité druhy, vrátane ružičkového kelu, kapusty, karfiolu, brokolice, kučeravého kelu a kvaky ich majú viac ako ostatné druhy. Fytochemické látky majú význam pri znižovaní rizika rôznych ochorení, vrátane cukrovky, cievných ťažkostí, ochorenia srdca, osteoporózy a vysokého krvného tlaku.

Obrana proti voľným radikálom

K fytochemickým látkam patria i rastlinné farbivá karotenoidy. Mnohé z nich majú antioxidačné účinky. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály - potenciálne škodlivé molekuly, ktroré môžu poškodzovať bunkovú membránu zdravých buniek, rovnako ako DNA. Aj keď voľné radikály si telo produkuje samo, pretože sú dôležité pri ochrane proti chorobám, niekedy ich vzniká priveľa. Ich zvýšené množstvo sa spája s rakovinou a ochorením srdca. Medzi faktory, ktoré môžu viesť k nadprodukcii voľných radikálov, patrí fajčenie, ultrafialové svetlo, vpyv škodlivín v ovzduší a starnutie.

Karotenoidy proti rakovine

Hodnotným zdrojom karotenoidov je veľa druhov zeleniny. Ku karotenoidovým farbivám patrí červený lykopén (vyskytuje sa v rajčinách a červenej paprike) a betakarotén (oranžové farbivo v mrkve a cukrových melónoch). K najlepším zdrojom karotenoidov patrí žerucha potočná, brokolica, špenát, žltá dyňa, červená paprika, mrkva a tekvica. Ľudia, ktorí v strave prijímajú väčšie množstvo ovocia a zeleniny s veľkým množstvom karotenoidov, sú podľa odborných štúdií vystavení menšiemu riziku výskytu niektorých druhov rakoviny, najmä rakoviny pľúc.

Ochrana zraku

Okrem toho, že pomáhajú pri ochrane proti rakovine, zvýšený prísun betakaroténu spolu s vitamínom C môže pravdepodobne obmedziť riziko vzniku zákalu.

zelenina_02Pomoc pri hojení

Mnoho fytochemických enzýmov stimuluje enzýmy v pečeni, ktoré zneškodňujú niektoré karcinogény alebo podporujú ich vylučovanie, čím telu v boji s rakovinou pomáhajú. Vo fytochemických látkach, pôsobiacich proti rakovine a proti infekciám, sú alicínové zložky, ktoré sa vyskutujú v cesnaku, cibuli, pažítke a póre, izotiokyanáty v kapustovitých rastlinách, napríklad v ružičkovom keli, brokolici, kapuste a bioflavonoidy, ktoré sú prakticky v každom ovocí a zelenine. Rajčiny, zelená paprika a mrkva obsahujú kyselinu kumarovú a jej príbuzné látky, ktoré ako sa zdá, brzdia vznik potenciálne rakovinotvorných dusičnanov v čreve. Tieto ochranné látky obsahujú aj výrobky z rajčín, napr.kečup.

Surová alebo varená zelenina

Veľa ľudí verí, že surová zelenina je pre nich oveľa lepšia ako varená. Je pravda, že pri varení sa zo zeleniny stratí veľa vitamínu C, ktorý je citlivý na teplo a rozpustný vo vode, varenie však môže zvýšiť dostupnosť niektorých iných látok. Pri varení mrkvy môžu napríklad zmäknúť bunkové membrány a tým sa stane vstrebateľný dôležitý etakarotén.

Konzumácia ovocia a zeleniny je pre človeka životne dôležitá. V akej miere bude zaradená do jedálnička detí, záleží len na rodičoch. Je však podstatné, aby bola súčasťou dňa od najútlejšieho veku. Veď šikovnosť mamičiek spočíva i v tom, že vedia ako ponúknuť dieťaťu i to, čo mu príliš nechutí.

spracovala: Bibiána Želisková