Tajomstvo úspešného vyšetrenia - I. časť


zaujímavosti




Na konci každého vyšetrenia sa lekár môže cítiť dvojako. „Páni! Za štvrťhodinku sme toho stihli dosť!“ alebo si môže klásť otázku: „Kde sa stala chyba?“. Niektoré vyšetrenia prebehnú hladko, iné naopak majú svoje trecie plochy, ktorým sa dá predísť vhodnou prípravou ešte skôr, ako sa so svojím dieťaťom vyberiete do ambulancie.
u lekara_02S malými deťmi a batoľatami sa snažte navštevovať ambulanciu skoro ráno, keď majú obyčajne dobrú náladu. Ak to neplatí pre vaše dieťa, nájdite si inú cestu, ale rozhodne by ste vyšetrenia nemali plánovať v čase, kedy dieťa obyčajne odpočíva.

Staršie deti by ste mali na vyšetrenie objednávať v čase po vyučovaní alebo počas voľných dní. Je dobré, ak dieťa kvôli návšteve u lekára nemusí často vymeškávať zo svojich obľúbených aktivít.

Ak má dieťa z niektorého vyšetrenia strach, usilujte sa rezervovať si prvý ranný termín, keď bude mať lekár na malého pacienta najskôr viac času.

Nesnažte sa natlačiť dve deti do spoločného termínu. Nič tým nezískate a tak je lepšie každé dieťa objednať samostatne.

Na vyšetrenie sa snažte dieťa vhodným spôsobom pripraviť, aby vedelo, čo ho čaká. Povedzte hoci: „Ujo doktor ti spočíta zúbky, pozrie do uška, skontroluje bruško a popočúva srdiečko!

Na vyšetrenie oblečte dieťa do šiat, ktoré sa ľahko obliekajú a vyzliekajú.

Ak nie ste objednaní na vyšetrenie, ktoré vyžaduje, aby dieťa prišlo „na lačno“ presvedčte sa, že sa dieťa pred odchodom naje. Hladné deti bývajú často mrzuté.

Ak je to potrebné, napíšte si pred odchodom zoznam otázok, na ktoré potrebujete odpoveď ošetrujúceho lekára.

autor: M. P.

Tajomstvo úspešného vyšetrenia - II. časť


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.