Predmenštruačný syndróm


nápady a aktivity




Predmenštruačný syndróm je bežnou poruchou menštruačného cyklu u mladých dievčat a žien stredného veku. Táto porucha sa prejavuje predovšetkým v laterárnej fáze menštruačného cyklu. Ťažší priebeh tejto poruchy je označovaný ako dysfonická predmenštruačná porucha.

predmenstruacne syndromy_01Čo je to predmenštruačný syndróm

Ako predmenštruačný syndróm označujeme skupinu príznakov predchádzajúcich začiatku menštruácie. Prejavujú sa obyčajne 7 - 14 dní pred začiatkom menštruácie a odznejú krátko po začiatku menštruácie. Predmenštruačný syndróm sa môže týkať menštruujúcich žien každého veku v rôznej intenzite. S príchodom menopauzy sa obyčajne končí aj nepohodlie spojené s uvedenou poruchou.

Čo spôsobuje predmenštruačný syndróm

Príčiny vzniku predmenštruačného syndrómu nie sú celkom objasnené. Obyčajne býva táto zdravotná komplikácia spájaná s hormonálnymi zmenami v organizme počas menštruácie, naopak stres či citové problémy priamo s predmenštruačným syndrómom nesúvisia, ale môžu jeho priebeh zhoršiť.

Aké sú príznaky predmenštruačného syndrómu

Predmenštruačný syndróm často sprevádzajú fyzické, rovnako ako i psychické prejavy: Nie u každej ženy sa musia prejaviť všetky uvedené príznaky. Ak máte podozrenie, že by ste mohli trpieť predmenštruačným syndrómom, skúste si svoje príznaky zapisovať a ak sa objavujú pravidelne, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.

Je predmenštruačný syndróm častým javom?

Percentuálne odhady výskytu predmenštruačného syndrómu sa značne odlišujú. Podľa odborníkov na ženské zdravie asi 85 % všetkých žien s pravidelným menštruačným cyklom vykazuje aspoň jeden z príznakov predmenštruačného syndrómu. U väčšiny žien sú však prejavy tejto poruchy mierne a nevyžadujú si zvláštnu pozornosť. Približne 3 - 8 % menštruujúcich žien trpí ťažkou formou predmenštruačného syndrómu, známou ako predmenštruačná dysfonická porucha.

bolest hlavy_tsp78629800Čo je to predmenštruačná dysfonická porucha?

Ľudský mozog vylučuje látku známu ako serotonín. Tento hormón patrí k základným neurotransmiterom. Umožňuje komunikáciu medzi nervovými spojeniami a ovplyvňuje citové prežívanie, pamäť, bolesť, spánok, aj chuť do jedla. Jeho nedostatok spôsobuje depresiu, poruchy spánku, nervozitu až agresivitu. Hladina serotonínu sa dá ovplyvniť liekmi aj prírodnými preparátmi.

Aká liečba predmenštruačného syndrómu existuje?

Veľa liekov proti bolesti predávaných bez lekárskeho predpisu, alebo niektoré druhy antikoncepcie dokážu potlačiť prejavy predmenštruačného syndrómu.

Pravidelný príjem multivitamínov s obsahom kyseliny listovej najmä v tehotenstve, podporuje delenie buniek, zdravý rast plodu, vývin tkaniva nervovej sústavy a prispieva k znižovaniu pravdepodobnosti výskytu vrodených porúch.

Dôležitý je aj dostatok vápnika a vitamínu D, ktorý nielenže posilňuje kosti, ale i výrazným spôsobom uľavuje od príznakov predmenštruačného syndrómu.

Úľavu od ťažkostí môže priniesť veľa rozmanitých prostriedkov, zatiaľ však neexistuje univerzálny liečebný postup. Pokiaľ nie je priebeh tejto poruchy u konkrétnej ženy komplikovaný, často pomôže i zmena životného štýlu:

spracoval: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.