Syndróm nepokojných nôh


v brušku




Syndróm nepokojných nôh (SNN) sa považuje za neurologickú poruchu, ktorej príznakom sú nepríjemné pocity v nohách a nutkavá potreba pohybovať sa, predovšetkým večer alebo v čase oddychu. Postihnutá osoba tieto pocity často popisuje ako pálčivé šklbanie, či štípanie v nohách. Syndrómom nepokojných nôh trpí približne 17% budúcich mamičiek.
masaz-noh_tsp73223953Hoci SNN výrazne narušuje spánok, nezaradzuje sa medzi spánkové ale medzi pohybové poruchy biologických hodín. Symptómy SNN nastupujú medzi 16:00 a 4:00 hodinou a vrchol dosahujú v čase nočného pokoja.

Vlastný priebeh SNN ďalej zhoršuje efekt očakávania. Postihnutá osoba vie, že príznaky sa v určitom čase prejavia a toto očakávanie sa stupňuje o strach z následkov spánkového deficitu na zdravie plodu. V skutočnosti však neexistuje dokázaná súvislosť medzi spánkovým deficitom matky a zdravotnými ťažkosťami budúceho potomka.

Klinický výskum zatiaľ nedokázal určiť presnú príčinu vzniku SNN. Doteraz získané poznatky upozorňujú na možný genetický pôvod poruchy a minerálnu nerovnováhu v organizme, konkrétne deficit železa v krvi matky počas tehotenstva. Ten sa dá doplniť výživovými doplnkami s vysokým obsahom železa, experimentuje sa aj so zavádzaním železa priamo do žily. Prečo je deficit železa markantný práve počas tehotenstva, nie je zatiaľ jasné.

Prvým krokom k úspešnej liečbe SNN je teda vyrovnanie hladiny železa, ferritínu a kyseliny listovej v organizme budúcej mamičky. Popri pravidelnej dávke príslušných vitamínových doplnkov, by mamička trpiaca syndrómom nepokojných nôh mala dodržiavať nasledujúce odporúčania: Účinnou zbraňou proti SNN je vodná masáž, ktorú si môžete dopriať aj v domácom prostredí. Postavte sa v sprche tak, aby Vám prúd vody smeroval od krížov k lýtkam. Účinok vodnej masáže zvyšuje striedanie teplej a studenej vody, ktoré mnohým pomáha utíšiť nepríjemné dráždivé pocity sprevádzajúce SNN. Na celkové uvoľnenie a rozptýlenie dobre poslúži aj teplý kúpeľ.

Približne jednej z 10 mamičiek žiadna z uvedených relaxačných metód nezaberie. V takomto prípade je čas zamyslieť sa nad možnosťou liekovej terapie. Väčšina dostupných liekov má pri bezproblémovom priebehu tehotenstva minimálny vedľajší účinok na zdravie plodu. Je však nutné zvážiť všetky klady a zápory a konečné rozhodnutie o ich užívaní nechať na odborníka.

spracoval: M. P.