Syndróm náhleho úmrtia v detstve


batoľatá




Nedostatok odpovedí aj napriek rozsiahlemu výskumu je hlavnou príčinou, prečo tento fenomén budí toľko strachu. Syndróm náhleho úmrtia v detstve (SIDS) patrí k hlavným príčinám úmrtnosti novorodencov do jedného roka.
Dieta v naruciVäčšina chorôb je diagnostikovaná na základe vopred známych príznakov, no pri syndróme náhlej smrti novorodenca je postup práve opačný a to vylúčením všetkých možných príčin úmrtia vrátane rodinnej anamnézy a vplyvov prostredia. To pomôže vylúčiť nehody, cudzie zavinenie a možné nediagnostikované choroby srdca alebo poruchy metabolizmu.

Pri posudzovaní najväčších rizík, ktoré v súvislosti s uvedeným syndrómom deťom hrozia, sa málokedy dá uviesť len jedna príčina. K náhlej smrti novorodenca obyčajne vedie kombinácia niekoľkých faktorov.

Náhle úmrtie novorodenca nastáva obyčajne v druhom až štvrtom mesiaci po narodení často za chladného počasia. Riziko, že novorodenec podľahne smrteľnému syndrómu je u detí afro-amerického pôvodu až dvojnásobné a u detí Kaukazu naopak o polovicu menšie ako u bežnej belošskej populácie. Častejšie sa stávajú obeťami chlapci ako dievčatá.

Medzi ďalšie rizikové faktory patria: detsky spanokSpánok na bruchu patrí k najvýraznejším z rizikových faktorov SIDS Niekoľko nezávislých štúdií dokázalo vyšie percento úmrtnosti u novorodencov spiacich na bruchu ako u tých, ktorí spávajú na chrbte, prípadne na boku. Pri spánku na bruchu môže teoreticky dôsjsť k neprimeranému tlaku na sánku dieťaťa, čím sa vytvorí prekážka pre rovnomerné dýchanie. Rovnako sa v tejto spánkovej polohe zvyšuje pravdepodobnosť znova vdýchnutia vydýchnutého vzduchu, pri ktorom sa pľúca dieťaťa môžu naplniť oxidom uhličitým.

Cesty, ktorými môžte znížiť riziko náhleho úmrtia v detstve sú:

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.