startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Baza čierna

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Bazu čiernu nájdeme všade. Rastie v lese, na poli, v záhrade. Hovorí sa, že v jej listoch prebýva bohyňa prinášajúca požehnanie, ktorá vyháňa z príbytkov a dvorov zlo, utrpenie a choroby. Baza čierna je rastlinou mimoriadnej dôležitosti. Používajú sa kvety i plody, avšak bobule sa nesmú užívať surové.
caj_tsp78629812Ak pôjdeme na prechádzku v tomto období, ľahko natrafíme na ker s bieložltkastými kvetmi a typickou vôňou. Baza čierna je dostupná takmer všade a svojími účinkami patrí medzi liečivé, ozdobné a v každom smere úžitkové rastliny.

Rozmanité použitie nachádza baza v kuchyni a v bylinkárstve. Bazová šťava a plody, ale aj čaj z kôry a kvetov sú osvedčené domáce lieky proti nachladnutiu. Faktory tohto účinku sú v plodoch obsiahnuté vitamíny C a B, ovocné kyseliny, éterické oleje, ktoré sa nachádzajú aj v kvetoch, flavonoidy a predovšetkým farbivo atokyán, ktoré dodáva farbu kvetom a plodom. Baza pôsobí ako antioxidant, chráni bunkové membrány pred pôsobením voľných radikálov a spomaľuje proces starnutia buniek rastlín a človeka.

Bazové kvety

Z čerstvo rozkvitnutých súkvetí sa odstrihujú kvety, alebo sa zbierajú celé súkvetia v mesiaci máj až jún. Pri zbere sa nesmú stláčať (ľahko sa zaparia). Sušenie si vyžaduje trocha rutiny: kvety treba rozložiť vedľa seba stopkami hore, alebo zavesiť za hlavnú stopku na špagát do tieňa, na dobre vetrané miesto. Sušíme dovtedy, kým vyschnú aj hlavné stopky. Lepšie je sušiť umelým teplom do 45 °C, nie na slnku. Pri sušení smú kvety iba sčasti zožltnúť. Ešte ten istý deň sa zdrhujú a preosejú cez hrubé sito. Pomer zoschnutia je asi 6:1.

Droga ľahko podlieha skaze, preto sa ihneď odosiela do nákupne, prípadne sa uskladní v dobre uzatvorených nádobách, je citlivá i na najmenšie navlhnutie. Ak sa opätovne dosušuje, stáva sa bezcennou. Kvety bazy čiernej zbierame na čaj pri bronchitíde, kašli, pri chrípkových príznakoch a prechladnutiach. Podporuje potenie. Okrem toho pomáha obličkám a pečeni. V mnohých domácnostiach sa z bazy vyrába šumivý nápoj, sirup a šťava.

caj_tsp97996214Plody bazy čiernej

Liečiteľské účinky majú aj plody. Pri nich však musíme byť opatrní. Plody bazy sú mierne jedovaté (obsahujú sambunigrín) a preto sa nemôžu konzumovať surové. Po zohriatí sa môžu bez problémov použiť. Najvhodnejšia a najrozšírenejšia forma použitia je výroba želé alebo lekváru. Plody sa dajú bez problémov zamraziť a šťava z kôstkovíc je tiež požívateľná, ale veľmi trpká. Preto sa často mieša s jablčnou alebo inými ovocnými šťavami. Plody bazy sa používajú aj k výrobe liehovín. V strednej Európe sa ako z kvetov, tak aj z plodov pripravuje bazový sirup. Šťava z tmavofialových až čiernych bobúľ na stopke podporuje imunitný systém. Odporúča sa piť pri pásovom opare.

Široké uplatnenie bazy

Zo štiav sa dajú pripraviť chutné rôsoly, do ktorých možno priliať pohár pálenky, čím dosiahneme nezameniteľnú chuť. Éterické oleje s ich aromakomplexom spôsobujú mierne potenie a uvoľňovanie hlienov. Aj pri ťažkostiach so žalúdkom sa v domácej medicíne úspešne používa bazový čaj.

Baza sa používa i pri výrobe sladkostí a mliekrenských výrobkov v potravinárskom priemysle, ale aj v textilnom priemysle ako prírodné farbivo.

Bolí vás hrdlo?

Pripravte si nápoj na kloktanie hrdla. Pozbierajte niekoľko kvetov, opatrne ich umyte a rovnako šetrne z nich vytraste vodu. Pridajte mlieko a nechajte krátko povariť. Vezmite ho zo šporáka a štvrť až pol hodiny nechajte odstáť. Potom všetko preceďte a nápojom kloktajte hrdlo.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 26.06.2008: admin, Diskusia k článku "Baza čierna"
rightend