startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Zápal mliečnej žľazy

line

dojčenie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pred objavom účinných antibiotík nebolo výnimkou, že zápal prsnej žľazy bol komplikovaný. V niektorých prípadoch končil smrťou. V súčasnosti sa tento problém zvláda účinnými protizápalovými liekmi, takže smutné príbehy žien patria už minulosti.
dojcenieZápal mliečnej zľazy sa vyskytuje ako akútne ochorenie (zvyčajne jedného prsníka) u mladších žien po pôrode - v období šestonedelia, ale tiež u starších žien ako chronický zápal.

Príčinou zápalu u šestonedeliek sú baktérie typu stafylokokus aureus. Tie sa prenášajú už na pôrodníckych oddeleniach na ústnu sliznicu novorodencov, pri dojčení sa dostávajú na bradavky a cez drobné trhlinky v nich vnikajú dovnútra tkaniva prsníkov.

Pri chronickej forme ochorenia ide o skupinu žien po tridsiatke. Pod vplyvom starnutia sa mliečne cesty v prsníkoch rozširujú a plnia sekrétom alebo rozpadnutým bunkovým materiálom. Ak sekrét prestúpi do väzivového tkaniva okolo vývodov mliečnej žľazy, dochádza k zápalovým reakciám s tvorbou cýst, fistúl a abscesov.

Zmiernenie zápalu u „novorodičiek“

Ak sa bradavka zapáli, dojčenie je veľmi bolestivé. Je potrebné znížiť tvorbu mlieka a uľahčiť jeho odtok. Účinným prostiedkom je prikladanie teplých a studených obkladov, sťahovanie prsníkov alebo lieky na znižovanie produkcie mlieka. Ak zápal pri týchto opatreniach neustupuje, je nutné nasadiť antibiotiká. Pri hnisaní sa prikladajú teplé obklady, pri abscesoch je dôležité zo zapálených dutiniek vypúšťať hnis.

Pri chronickom zápale

Liečba chronického zápalu prsných žliaz spočíva v protizápalových prostriedkoch a antibiotikách. Ak abscesy a cysty po liečbe neustupujú, musia sa odstrániť chirurgicky.

Priebeh ochorenia

Pri akútnom zápale prsnej žľazy u dojčiacich mamičiek sa ťažkosti objavujú 8 až 18 dní po pôrode. Zvyčajne dochádza k zápalu iba jedného prsníka. Ochorenie sa spočiatku prejavuje bolesťami a pocitom napätia. Na prsníku sa objavujú červené fľaky, najbližšie položené lymfatické uzliny sú zdurené a reagujú bolestivo na tlak. Príznačná je horúčka, často i triaška. Pri hnisavom zápale žľazového tkaniva dochádza k opakovaným záchvatom krutých bolestí, ktoré sprevádza vysoká horúčka.

Pri chronickom zápale žena trpí bolesťami prsníkov dlhodobo. Bolesť sa objavuje nezávisle na menštruačnom cykle. V takom prípade žena spozoruje vylučovanie sekrétu z bradaviek. Vplyvom zápalu dochádza k zmenám žľazového tkaniva prsníkov, niekedy až k vtiahnutiu prsných bradaviek. Objavujú sa aj cysty, ktoré spôsobujú mierne ťažkosti, ale zvyčajne samy od seba vymiznú.

Kedy vyhľadať lekára

Ak cítite napätie v prsníkoch a bolesti sa objavujú aj mimo termínu menštruácie, vyhľadajte lekára. Ženy, ktoré práve nedojčia, pošle lekár na röntgenové vyšetrenie prsníkov, aby vylúčil nádorové ochorenie.

Hygiena pri dojčení

Žena v šestonedelí musí pri dojčení dodržiavať dokonalú hygienu. I malé trhlinky na prsných bradavkách je nutné po každom dojčení starostlivo ošetriť, najlepšie pomocou olejov alebo mastí, vhodný je i genciánový roztok, ktorý ma dezinfekčné účinky. Ak zápal u dojčiacej mamičky pretrváva, dieťatko prechádza na umelú výživu a mlieko z prsníka sa pravidelne odstriekava. Po vyliečení a kontrole materského mlieka matka v dojčení pokračuje.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 24.04.2008: admin, Diskusia k článku "Zápal mliečnej žľazy"
rightend