startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Syr v našom jedálničku

line

výživa




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Syr je neoddeliteľnou súčasťou nášho jedálnička - na raňajky, na obed, či na večeru. I napriek tomu, že je priam nabitý vápnikom, väčšina druhov má vysoký obsah tukov. Ako ho konzumovať v primeranom množstve?
syr_01Pre ľudský organizmus je konzumácia syra dôležitá. Syr je cenným zdrojom bielkovín, vápnika a vitamínu B12. Väčšina ľudí získava vitamín B12 z mäsa. Pre vegeteriánov je dôležitým zdrojom vitamínu B12 práve syr. Veľké množstvo vápnika, ktoré syr obsahuje, môže znižovať riziko vzniku osteoporózy. Konzumácia dostatočného množstva vápnika v detstve a v čase dospievania chráni pred týmto ochorením v dospelosti. A práve vápnik obsiahnutý v syre a mliečnych výrobkoch vstrebáva telo oveľa ľahšie ako vápnik z iných potravín.

Ochrana pred zubným kazom

Syr do istej miery chráni zuby pred cukrami v potrave. Pravdepodobne totiž v ústach blokuje tvorbu kyselín, ktoré napádajú zubnú sklovinu. Kúsok syra po jedle znižuje množstvo kazov, spôsobených cukrom, na polovicu.

Obsah tuku

Niektoré syry majú vysoký obsah nasýtených tukov a kalórií, čo v značnej miere prispieva k zvyšovaniu hladiny cholesterolu v krvi a riziku vzniku aterosklerózy, hlavnej príčiny srdcových chorôb a infarktu. Množstvo tuku sa v jednotlivých syroch líši. Niektoré syry majú menej tuku, iné viac. Napríklad tvrdé syry obsahujú 29 % tuku, niva 27 % , eidam 26 %, plesňové syry 20 % a v nízkotučnom tvarohu sa obsah tuku blíži k nule.

Alergická reakcia

U citlivých osôb vyvolávajú syry alergickú reakciu, zapríčinenú precitlivelosťou alebo zlým znášaním mliečnych výrobkov. Prejavom alergie môže byť ekzém, migréna či infekcia ucha. Pre alergikov sú vhodnejšie čerstvé kozie a ovčie syry, ktoré nespôsobujú alergickú reakciu tak často ako syry z kravského mlieka.

syr_02Migréna

Migrénu, vyvolanú konzumáciou syra, spôsobuje látka zvaná tyramín. Tá spúšťa nervové i cievne zmeny v mozgu, čím vyvoláva atak. Najvyšší obsah tyramínu majú syry s modrým žilkovaním, napr. niva, stilton, gorgonzola, ale i zrelý čedar a parmezán. Naopak pri konzumácii nezrejúcich syrov ako je žervé, tvaroh a čerstvý kozí syr, je pravdepodobnosť migrény oveľa menšia.

Riziko otravy

Veľa syrov sa vyrába z pasterizovaného mlieka. Pri tomto postupe sa nehubia všetky mikroorganizmy, iba tie škodlivé, takže vzniká čistá „východisková tekutina“. Sterilizácia varením je nevhodná, pretože po prevarení sa kalciové soli v mlieku stávajú nerozpustné a nedajú sa použiť na zrazenie mlieka. V syroch vyrobených z pasterizovaného mlieka sa môžu objaviť rôzne mikroorganizmy, napr. salmonely, listélie, ktoré sa inak pasterizáciou ničia. Ak sa baktérie v syre rozmnožia nad istú hranicu, môže prísť k otrave jedlom.

spracovala Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 22.02.2008: admin, Diskusia k článku "Syr v našom jedálničku"
rightend