startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Skôr ako príde bábätko

line

pred bruškom




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nikde nie je napísané, že sa o bábätko treba "postarať" vo svadobnú noc. Prirodzená túžba po dieťatku však skôr či neskôr príde. Poradíme Vám, čo môžete už v predstihu urobiť pre to, aby bola Vaša snaha úspešná a zavŕšená zdravím dieťatkom.

tehotenstvo_07Vysaďte antikoncepciu

Urobte tak aspoň 3 - 4 mesiace predtým, ako sa rozhodnete počať. Získate tým potrebný časový odstup, v ktorom obnovíte dĺžku svojho menštruačného cyklu, ktorého dĺžka sa obvykle pohybuje okolo 27 - 32 dní. Stabilizácia ovulačného cyklu si vyžaduje určitý čas.

Prestaňte "žúrovať"

Zmena stravovacích návykov, koniec prebdených nocí a bujarej zábavy. Zaveďte do svojho života pravidelnosť v stravovaní aj odpočinku. Obohaťte svoj jedálniček o mliečne výrobky, ovocie a zeleninu, dodržiavajte pitný režim a racionálne stravovanie. Tieto zdanlivo bežné veci znižujú riziko ovulačných porúch a zvyšujú pravdepodobnosť počatia. Platí to rovnako o budúcej mamičke ako aj o oteckovi.

V otázke kávy nemajú odborníci na výživu jednoznačné stanovisko. Ak však neprejde deň bez obvyklých 3 - 4 šálok zalievanej kávy, skúste ju obmedziť aspoň na polovicu. Predovšetkým v prvom trimestri nahraďte zeleným alebo čiernym čajom.

Zredukujte svoju hmotnosť

Ak ste hľadali pádny dôvod na zhodenie niekoľkých kilogramov navyše, tak tu ho máte. K úspešnému počatiu, bezproblémovému tehotenstvu a pôrodu môže prispieť zoštíhlenie už o 4 - 6 kilogramov. Pravidelné cvičenie pritom nemusí byť mimoriadne náročné. Pravidelné prechádzky pešo alebo jazda na bicykli tiež zvýšia Vašu pravdepodobnosť, že sa po pôrode jednoduchšie vrátite k svojej pôvodnej hmotnosti.

Doprajte si tehotenské vitamíny

Každá žena, ktorá by sa v nasledujúcich 3 - 6 mesiacoch chcela stať mamičkou, by mala zauvažovať o pravidelnej dávke tehotenských vitamínov, najmä kyseline listovej a vitamínu B, ktorý o takmer 70 percent znižuje pravdepodobnosť vývinových porúch chrbtice. Železo pomáha predísť chudokrvnosti a kalcium posilňuje kosti a zuby. Ak máte ťažkosti s prehĺtaním liekov, môžete tehotenské vitamíny dostať aj v žuvacej forme.

Rozmnožte svoj "spánkový kredit"

Doprajte si pravidelný oddych a poctivý nočný spánok. Nemusíte sa hanbiť ani za poobedňajšiu obedovú siestu, pretože prvé dni po pôrode bývajú často poznačené bezsennými nocami. Veľa nových mamičiek si túto skutočnosť dostatočne neuvedomuje. Návaly tepla alebo časté nutkanie na toaletu dokážu prvorodičku poriadne "rozladiť".

tehotenstvo_03Nájdite si svoju "relaxačnú kúru"

Niektoré štúdie dokazujú, že vysoká miera stresu môže obmedziť schopnosť počať tým, že narušuje pravidelný ovulačný cyklus. Nájdite si spôsob ako najlepšie relaxovať. Možno postačí šálka čaju, krátka prechádzka, alebo rozhovor s dobrou priateľkou.

Podrobte sa kompletnej zdravotnej prehliadke

Samozrejmou súčasťou prípravy na tehotenstvo by malo byť gynekologické vyšetrenie a kompletná zdravotná prehliadka a s ňou spojená korekcia prípadných zdravotných ťažkostí (vysoký tlak, astma alebo ťažkosti so štítnou žľazou). Zdravotnú prehliadku by mali absolvovať obaja partneri.

Nezabudnite na zubára

Možno sa Vám zdá, že zdravie vo Vašich ústach nemá s počatím a tehotenstvom vôbec žiadnu súvislosť, ale opak je pravdou. Budúce mamičky s dentálnymi ťažkosťami sú riziku predčasného pôrodu či potratu vystavené v oveľa väčšej miere ako ich rovesníčky so zdravými zubmi. Preto skôr ako sa rozhodnete pre bábätko, nechajte si radšej dôkladne vyšetriť chrup a opraviť zuby (môže si to vyžadovať röntgenové vyšetrenie, ktoré sa počas tehotenstva neodporúča).

Porozprávajte sa s partnerom

Skúsené mamy Vám potvrdia, že predbežný rozhovor s partnerom o rodičovských povinnostiach, rozdelení pracovných a domácich povinností, spôsobe duchovnej tradície a výchove Vášho dieťaťa, je veľmi dôležitý. Je pravda, že veľa z toho, čo sa Vám na začiatku môže zdať dôležité, sa nakoniec vyrieši samo, ale mať zoznam hlavných rodinných priorít nikdy nie je na škodu.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 22.01.2010: admin, Diskusia k článku "Skôr ako príde bábätko"
rightend