startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

S aktovkou na pleciach

line

školáci




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Uplynulo to rýchlo. Nedávno ešte novorodenec už dávno vyrástol z bábätkovských plienok. Plynutím času sa prebatolil až do škôlky, kde – možno s trochou problémov, ale v konečnom dôsledku úspešne – si zvykol a dokázal sa začleniť do detského kolektívu. Spolu s ostatnými deťmi sa naučil mnoho zaujímavých hier, zapamätal si rôzne riekanky, básničky a pesničky. Prežíval bezstarostný život škôlkára.
Prichod do skolyMnohí rodičia sa zamýšľajú nad tým, ako sa ich dieťa vysporiada so vstupom do školy. Spolu s dieťaťom prežívajú všetky príjemné zážitky, ale i nepríjemné skúsenosti, ktoré škola priniesla do života ich prváčika. Niektoré deti sa preorientujú na prácu v škole jednoduchšie, pre iné môže byť táto zmena istou záťažou. Psychickou i fyzickou. Napriek tomu, že pre šesťročné dieťa by nemalo byť zložité adaptovať sa, už po niekoľkých dňoch sa môžu objaviť komplikácie, ako napr.:
  • ťažkosti pri nadväzovaní vzájomného vzťahu so spolužiakmi v novom kolektíve,
  • neschopnosť sústrediť sa počas celej vyučovacej hodiny,
  • odmietanie podriadenia sa nárokom, ktoré sa začali od neho požadovať.

Sú to v prvom rade vzťahy v rodine, ktoré ovplyvňujú schopnosť školáka úspešne nadväzovať kamarátske vzťahy vo svojom okolí, v novom kolektíve a vlastne aj v celom živote. Je predpoklad, že pre dieťa, ktoré zažíva dobré vzťahy v rodine, vidí, že jeho rodičia majú dobré vzťahy s ďalšími ľuďmi, bude nadväzovanie kamarátstva v novom kolektíve o niečo jednoduchšie ako pre dieťa, ktoré toto v rodine vidí zriedkavo, prípadne vôbec nie.

Aj zdravé sebavedomie dieťaťa je neoceniteľnou devízou pre jeho uvedenie sa do prvej triedy. Je to najmä preto, že dieťa vlastní určitú dôveru v seba samé a má určité vyhranené spôsoby a názory na to, čo považuje za správne. Nie je jednoduché vypestovať u dieťaťa dostatok sebadôvery, ale určite nič nepokazíte, ak budete dieťa podporovať v tom, čo robí správne a usmerňovať ho v živote tak, aby nemalo pocit, že niečo nezvláda. V žiadnom prípade nesmiete ako rodičia používať výsmech či ponižovanie, ak sa dieťaťu niečo nedarí. Detská dušička je veľmi vnímavá a dokáže vycítiť, keď niečo nie je v poriadku. Vie si to uvedomiť a nebráni sa tomu, aby bolo poučené. No prehnaná reakcia dospelých v ňom môže spôsobiť zmätok a vyvolať neistotu, ktorá vnesie chaos tak do myslenia, ako aj konania dieťaťa.

Váš prváčik sa okrem aktovky na pleciach vysporiadava aj s menej nápadnými príťažami. Pokúste sa vnímať čo prežíva a tak často, ako sa len dá, mu dajte pocítiť, že ste oporou na jeho detskej ceste životom.

autor: Janka Humlová



line

Diskusia


forum 15.01.2006: admin, Diskusia k článku "S aktovkou na pleciach"
rightend