startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Roztoče a ich vplyv na človeka

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Roztoče sa vyskytujú v každej domácnosti. Sú tak drobné, že sú pozorovateľné iba pod mikroskopom. Často však spôsobujú zdravotné problémy a čoraz viac ľudí na ne reaguje typickými alergickými prejavmi. Najlepšie sa im darí vo vlhkých a teplých bytoch.
roztoceTen, kto udržiava úzkostlivú hygienu a čistotu svojho tela a okolia, je roztočami ohrozovaný menej. Nie je však možné vyhnúť sa im úplne. Roztoče, ako drobné článkonožce, žijú na rastlinách, na ľuďoch a poniektoré na zvieratách. Sú to vlastne parazity, ktoré nevyciciavajú krv, ale živia sa podľa svojho druhu kožnými šupinami, vlasmi, zvyškami potravín ale i organickými látkami ako napr. trávou alebo textilnými vláknami.

Najznámejšími roztočami zameranými na človeka sú roztoče druhu sarkoptes, ktoré v organizme vyvolávajú kožné ochorenie zvané svrab. Roztoče sa však vyskytujú i v domácom prostredí a na svoj jedálny lístok zaradzujú vlákna látok, celulózu, baktérie, omrvinky, plesne z potravín. I keď to znie trošku zvláštne, roztoče sa vyskytujú v každej domácnosti. Vhodné životné podmienky im poskytujú najmä vlhké a teplé byty. Roztoče domáceho prachu sa na rozdiel od zákožky svrabovej vyhýbajú priamemu kontaktu s človekom a neprenášajú žiadne ochorenia. Niektorí ľudia však na ne reagujú alergickými prejavmi.

Roztočová astma

V niektorých častiach bytov je množstvo roztočov v domácom prachu veľmi vysoké. Látky, ktoré roztoče vylučujú a mŕtve roztoče domáceho prachu uschnú a napokon sa rozpadnú na prach, ktorý sa premieša s ostatným domácim prachom. Ten sa objavuje najmä v izbách s tapetovaným nábytkom a posteľmi, všade tam kde podlahu pokrývajú vysoké koberce a tiež tam, kde spia domáce zvieratá.

Vzduch, ktorý vdychujeme, sa premiešava s časticami prachu, v ktorom je obsiahnuté množstvo roztočov. V súčasnosti stále narastá počet tých, ktorí na tieto roztoče reagujú alergicky. Alergie sa prejavujú slzením očí, dráždením na kýchanie, nádchou, kašľom, dýchavičnosťou tzv. roztočovou astmou. Trpia ňou najmä mladí ľudia, zvlášť ak sa neliečia.

Čo v prípade, že bola zistená alergia?

Ak neustále kašlete, máte stále nádchu alebo uslzené oči, treba navštíviť obvodného lekára. Ten vás pošle na odborné vyšetrenie, kde vám urobia testy a určia príčinu alergie. V prípade, že bola zistená alergia, musíte odstrániť všetky páperové vankúše a periny. Matrace z morskej trávy alebo konských vláken nahraďte penovou gumou alebo latexom. Ich povrch však musí byť hladký, aby sa dal bez problémov čistiť. Vankúše, prikrývky i poťahy by mali byť zo syntetických materiálov.

Posteľné prádlo často vymieňajte a denne vetrajte! Koberce a kobercové podlahoviny by ste mali vymeniť za podlahové krytiny, ktoré sa dajú umývať vodou. Aj ventilátorové kúrenie, ktoré víri prach, by ste mali odstrániť, alebo doplniť prachovými filtrami. Teplotu v miestnosti udržiavajte v rozpätí 18 - 20 °C, vlhkosť vzduchu by nemala presiahnúť 60 percent. Väčšina lekárov tiež odporúča zbaviť sa všetkých domácich zvierat.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 01.12.2008: admin, Diskusia k článku "Roztoče a ich vplyv na človeka"