startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Prvorodení a súrodenci

line

vzťahy




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rozrastanie rodiny je vždy časom veľkých očakávaní z radosti príchodu nového človiečika. Tento príchod je výrazným životným predelom rovnako pre rodičov ako i pre ich prvorodené deti. Niekedy prináša obavy z toho, ako bude prvorodené dieťa na príchod nového súrodenca reagovať. A práve pre rodičov, ktorí sa toho obávajú, sme pripravili niekoľko rád ako skôr narodené deti na príchod súrodenca pripraviť.
Táto dôležitá životná zmena môže byť pre deti v dojčenskom veku stresujúca. Našťastie nám príroda dala 9 mesiacov na to, aby sme na ňu svojich prvorodených pripravili. Ich prvotná reakcia na súrodenca je vo veľkej miere závislá od aktuálneho veku dieťa.

Deti v mladšom batolivom veku (od 15. mesiaca do 2 rokov) obyčajne rýchlo zabúdajú na to, aký bol ich život predtým, než sa objavil súrodenec a na zmenu vo svojom okolí si rýchlo privyknú. Na druhej strane malé deti často ťažko znášajú mamin pobyt v nemocnici a jej obmedzenú dostupnosť v prvých týždňoch po návrate domov. V tomto kritickom období je výdatná pomoc rodiny či ochotných známych nanajvýš vítaná. Pomáha odvádzať pozornosť prvorodeného dieťaťa od mamy, ktorá má od rána do večera povinností viac ako dosť.

Starší batolivý vek

Deti v staršom batolivom veku (od 2 do 3 rokov) na príchod súrodenca môžme už vopred psychicky pripraviť. Primeraný rozhovor o tom, čo zahŕňa starostlivosť o nového bračeka alebo sestričku vie veľa detí pozitívne prijať, takže dokonca sami hľadajú spôsob, ako môžu priložiť ruku k dielu.

Keď po mesiacoch starostlivých príprav nakoniec príde čas, že bábätko príde domov, najbližšia rodina ho obyčajne zahrnie veľkým množstvom praktických darčekov. Môže sa stať, že tento neobvyklý príval štedrosti môže najmä v mladších deťoch vyvolať pocit odstrčenia. Vtedy je dobré myslieť malou pozornosťou aj na „veľkého“ brata či sestru.

Čas pre deti v batolivom veku plynie pomaly a zdanlivý nezáujem zo strany rodičov ich môže do veľkej miery znepokojiť a vyvolať pocit krivdy. Na rozhovor o prichádzajúcom bábätku preto treba zvoliť vhodný čas, najlepšie potom, keď z väčšej časti pominú všetky riziká spojené s ranným štádiom tehotenstva, aby sme dieťa, ale aj seba ušetrili nepríjemných pocitov, ak všetko nevyjde podľa predpokladov.

Ďalší spôsob ako pripraviť staršie dieťa na príchod súrodenca je prečítať si spoločne nejakú ich veku primeranú knihu o tehotenstve. Dieťa pri nej môže dať najavo svoje pocity spojené s príchodom súrodenca. Tak sa môže pomaličky vytvárať puto, ktoré spojí súrodencov na celý život.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 06.10.2009: admin, Diskusia k článku "Prvorodení a súrodenci"
rightend